Power Automate Desktop’da Flow Oluşturma

Bu makalede Power Automate Desktop’da RPA örneği yapılmıştır.

Herkese merhaba,

Bu yazımda Power Automate Desktop’da UI flow oluşturmadan bahsedeceğim. Öncesinde biraz neden bir desktop ihtiyacı doğduğundan bahsedeyim.

Bildiğiniz gibi Power Platform içerisinde Microsoft’un low code/no code yaklaşımıyla herkesin kullanabileceği kullanıcı dostu bir takım ürünleri barındırıyor. Power Automate de iş akışlarının otomatikleştirilmesine böylece kullanıcı üzerindeki iş yükünün üzerinden alınmasını sağlayan Power Platform ailesinin değerli bir üyesi. Power Automate’de tıpkı Power BI gibi hem cloud da hem de desktop’da hizmet veriyor. Bir nevi bulut ile on-prem arasındaki köprü gibi düşünebilirsiniz (-ki bu köprüyü aslında kurulan gateway’lerle sağlıyoruz).

Günümüzde modern iş süreçleri API’lar ile iletişime geçebiliyor, peki eski sistemlerde API’lar ile iletişime girmeden iş süreci oluşturmak mümkün mü? Power Automate Desktop ile evet.

İş süreçlerinizi bir robota izleterek aynı işlemin otomatikleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Buna RPA, robotik süreç otomasyonu denir. Bir RPA toolu kullanıcının kullandığı arayüzde yaptığı işleri izleyerek bir görevin yapıldığı adımları kullanıcıdan öğrenir ve aynı arayüz üzerinden aynı işlemi tekrarlayarak otomatize edebilir. Diyelim ki excelde siparişler tablonuzda sipariş edilen ürün ile ürünün fiyatını çarpıp yeni bir “toplam tutar” kolonu açma işlemini robota öğretip diğer tüm siparişler için aynı işlemin robot tarafından yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kullanıcıya zaman kazandırmış olursunuz.

Robotik süreç geliştirmek isterseniz öncelikle Power Automate Desktop’ı makinenize yüklemeniz gerekmektedir. Masaüstü uygulamayı buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Programı çalıştırabilmek için gerekli koşullara buradan ulaşabilir ve adımları takip ederek adım adım kurulumu yapabilirsiniz. Yapabileceklerinizin limiti sahip olduğunuz lisansa göre değişkenlik gösterecektir. Lisans bilgilerini buradan takip edebilirsiniz. Microsoft live account ile bağlantılı bir mail ve şifreyle giriş yaptıktan sonra akış oluşturabileceğiniz portal açılıyor.

Aşağıdaki resimde benim açılış sayfam görülmekte. Sağ üst köşedeki Ayarlar menüsünden akışların çalışmasını kontrol edebilirsiniz.

Yeni bir akış oluşturmak isterseniz üst menüdeki +Yeni Akış ile akışınıza isim vererek başlayabilirsiniz.

Açılan tuvalde akış oluşturabileceğiniz menüleri görebilirsiniz, kullanımı oldukça kolay ve detaylı. Eylemler penceresinin altında dekstop üzerinde kullanabileceğiniz akış action’larını bulabilirsiniz. Her bir eylemin atadığı değişkenlerin yönetimini ise “Değişkenler” penceresinden kontrol edebilirsiniz. Akış panelinde (ortadaki kısım) ise hazırladığınız akışın kayıt, çalıştırma hareketleri yer alıyor. Burda yer alan “web kayıt” ve “masaüstü kayıt” butonlarını başka postta örneklerle anlatacağım için şimdilik geçiyorum.

Şimdi örnek olarak herhangi bir pdf uzantılı alışveriş faturasında yazan metinleri excel’de belirttiğim hücreye kopyalayan bir robot tasarlayalım. Bunun için +Yeni Akış ile sıfırdan bir desktop flow oluşturacağım ve adı Fatura_RPA olsun. Eylemler penceresindeki Search’e PDF yazıp PDF ile yapabileceğim action’lardan “PDF’den metin ayıkla”yı akış oluşturduğum alana sürükle bırak ile bırakıyorum.

Okunacak PDF’in yolunu ve okunacak sayfa sayısını (veya tümünü) belirtiyorum. PDF’deki metinler değişken olarak atanacak ve adı ExtractedPDFText olacak, isterseniz değiştrebilirsiniz.

Kaydet dedikten sonra yeni bir excel dosyası oluşturacağım. Bunun için yine search kısmına excel yazıp ilgili “Excel Aç” aksiyonu bulup sürükle bırak ile pdf aksiyonunun altına bırakıyorum. Açılan pencerede “boş belge” açmasını belirtiyorum. PDF’e benzer şekilde atanan değişkene ExcellInstace adı verilecek, isterseniz değiştirebilirsiniz. Ben başka bir yerde kullanmayacağım için isim değişikliğine gitmiyorum.

Ardından PDF’deki metinlerin yeni açılacak olan boş excel belgesinin A1 hücresine yapıştırılması için aksiyon (eylem) kısmından “Hücreleri Excel Çalışma Sayfasına Yapıştır”ı seçiyorum ve satır-sütun bilgilerini giriyorum.

Gördüğünüz gibi boş excel belgesine verilen isim excel örneği tabına geldi. Son olarak masaüstüne bu excel dosyasını “RPA_Örnek” adı altında kaydetmesi için eylem ekleyeceğim. Seçeceğim aksiyon “Excel’i kaydet” ve belgenin yolunu belirtip “kaydet” diyorum.

Akışın tüm eylemleri tamamlandıktan sonra önce “kaydet” ile kaydediyorum ardından “run” dediğim de RPA’e öğrettiğim adımların akışını izliyorum.

Son olarak da masaüstümde RPA_Örnek isimli A1 hücresinde pdf formatındaki faturada yer alan metinlerin olduğu bir excel dosyası görüyorum.

Özetle on-premde yer alan pdf uzantılı bir alışveriş faturasında yer alan metinleri alıp yeni bir excel dosyası açıp A1 hücresine bastıran ve dosyayı masaüstüne kaydeden bir robot süreç otomasyonu hazırladık. Bu süreçleri kendiniz istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz.

RPA ile akış oluşturmanın tek yolunun bu olmadığını belirtmekte fayda var. Diğer yolları da başka postlara saklıyorum =)

Umarım faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s