Power Apps’de AI Model Kullanımı-Sentiment Analysis (Duygu Analizi)

Bu makadele AI Builder ile Duygu Analizi (Sentiment Analysis) Modelinin Power App’de kullanımıyla ilgili örnek yapılmıştır.

Herkese merhaba,

AI Builder ile model oluşturup power apps’de kullanımıyla ilgili yazılarıma bugün de Sentiment Analysis ile devam ediyorum. Bu modelde daha önceki object detection veya form processing‘de yaptığımız gibi modele öğretme eylemini yani model için veri girişi sağlayıp etiketleme (tag) işini biz gerçekleştirmiyoruz. Direk power apps studio’da kullanıma hazır halde. Şuan itibariyle bu model preview’da. Dolayısıyla tüm özellikleri açık değil. Kısıtlı sayıda dil desteği var ve Türkçe bunlar arasında henüz yok.

Duygu analizinden verim almak için birkaç öneri mevcut. Mesela tüm menti olduğu gibi kopyalamak yerine cümle seviyesinde kopyalama yapın ya da farklı dil kullanmak yerine aynı dili kullanmaya özen gösterin.

Modeli uygulamada kullanmadan önce deneyebilmeniz için aşağıdaki adrese gidip modelin outputlarına bakabilirsiniz.

Power Apps > AI Builder > Build > Sentiment Analysis Try it Out

Yukarıda Fyodor Dostoevsky’nin “Much unhappiness has come into the world because of bewilderment and things left unsaid.” cümlesinin analizi için cümleyi metin kutusuna kopyaladım. Buradaki 500 karakter kısıtı çok uzun cümle kopyalamamı engelliyor. Sağ tarafta analiz sonucunda gördüğünüz gibi 100% şekilde negatif bir ifade olduğu sonucunu aldım. Detay göstermesini istediğimde ifadenin olumsuzluğunu hangi anahtar kelimelerden aldığını gösteriyor.

Şimdi modeli doğrudan uygulama içinde nasıl kullanacağımızı göstermek için boş bir canvas app açıyorum ve metin girişini sağlayabilmek için bir ekrana 1 tane textinput, analiz sonucu ve hangi dilde metin girildiğini göstermesi için 2 tane label koyuyorum.

Sırasıyla aşağıdaki ifadeleri ilgili label’ların text‘ine yazıyorum:

AIBuilder.AnalyzeSentiment(TextInput1).sentiment
AIBuilder.DetectLanguage(TextInput1).language
Concat(AIBuilder.ExtractKeyPhrases(TextInput1).phrases, phrase & ",")

Kullanabileceğiniz daha fazla formül için linki tıklayabilirsiniz.

Şimdi uygulamayı çalıştırıp metin kutusuna Albert Einstein’ın çok bilindik bir cümlesini “Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.” yazacağım.

Model bu ifade için nötr kaldı yani ifadeyi ne pozitif ne negatif buldu. Metin dili için ISO 3166-1 standartına göre İngilizcenin kısaltması olan “EN” geldi ve son olarak da bu ifadeyi hangi anahtar kelimelere göre nötr bulduğunu gösterdik.

Bu şekilde siz de müşterilerinizden gelen yorumların analizini yapabilirsiniz. Yukarıda verdiğim linkten değişik formülleri kullanabilirsiniz.

Yazıya pozitif bir ifade bırakmak için aşağıdaki analizi de ekliyorum ve duygu analizini burada noktalıyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s