Power Apps’de AI Model Kullanımı-Object Detection

Bu makadele AI Builder ile oluşturulan Object Detection Modelin Power App’de kullanımıyla ilgili örnek yapılmıştır.

Herkese merhaba,

Bir önceki yazımda Power Apps’de AI Modelinin nasıl oluşturulacağından bahsetmiştim. Şimdi de kısaca oluşturduğumuz bu modelin uygulamada kullanımını göstereceğim.

Kısaca 3 çeşit eriştenin ilgili görsellerden tanımlanması üzerine kuruluydu. Yani yüklediğim fotoğraflarda erişteyi bulup bana hangi çeşit olduğunu söyleyecek bir yapay zeka modeli geliştirmiştik. Şimdi bu modelin power apps uygulamasında nasıl kullanıldığını öğrenelim.

Gideceğim adres;

Power Apps > AI Builder > Models

Publish ettiğiniz model artık uygulamalarda kullanım için hazır demektir. Önceki yazımda bahsettiğim Prusa Naturel modelimi yeni bir uygulamada kullanmak için “Use Model” ve “+New App” diyorum.

Power App’de iyi bildiğim uygulama geliştirme platformuna yani studyoya geçiyorum. Sayfada hazır şekilde Object Detector componenti karşılıyor beni. Bu bileşen çekilen fotoğrafların veya yüklenen fotoğrafların taramasını gerçekleştiriyor. Bu komponent aslında AI modeli ile birlikte geldi yani AI Modeline bağlanmadan bu bileşeni kullanamazsınız.

Şimdi uygulamayı yürütme (play) tuşuna basıp objectdetector’ü çalıştırdığımda benden Detect butonuna basarak resim yüklememi isteyecek ve yüklediğim resmin içeriğinin ne olduğunu bana bağladığım AI modeli sayesinde gösterecek.

Üç sonucu da görebilmek adına 3 çeşitin birarada olduğu bir fotoğraf tercih ettim ve gördüğünüz gibi çalışan bir uygulamada modele öğrettiğim obje tipleri ve taglerime dayanarak resimdeki erişte çeşitlerini buldu ve gösterdi.

Object dedektro’ün değişik parametrelerini kullanarak diğer kontrollere de bağlayabilir ve uygulamayı geliştirebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s