Power Apps’de Dataverse’e Excel’den Veri Aktarma

Bu makalede Dataverse’de custom tablo oluşturma ve on-premdeki dosyadan veri beslenmesiyle ilgili örnek yapılmıştır.

Herkese merhaba,

Bugün Power Apps’de Dataverse kullanımından bahsedeceğim. Burada göstermek istediğim nokta dataverse’de yeni bir tablo nasıl oluşturabilirim ve tabloları herhangi bir excel dosyasında yer alan verilerle nasıl besleyebilirim olacak.

Örneğe başlamadan önce Dataverse ile ilgili temel bilgiler için şu linke bakabilirsiniz.

Masa üstümde tek sayfalık bir excel dosyam var, tek sayfa olması önemli çünkü birden fazla sayfada veri besleme işlemini gerçekleştiremiyor. Bu dosyada yaklaşık 60 000 satır mevcut. Veri tipleri düzenlendi ve tablo formatında. Açıklayıcı olması açısından excel dosyasındaki 9 kolonum aşağıdaki gibi.

Şimdi burdaki 60 000 satırlık veriyi Power Apps’de oluşturacağım bir uygulamada kullanmak istiyorum. Bunun için Dataverse’den yararlanacağım. Dataverse’de exceldekine benzer bir tablo oluşturacağım ve kolonları onpremdeki excel dosyasındaki verilerle dolduracağım.

Bunun için Power Apps tarafına geçip Dataverse’den Tablo sekmesine geliyorum.

Power Apps > Dataverse > Tables

Yeni tablo oluştururken tablo ismini girdiğinizde arkada sizin için otomatik ve uniqe bir prefix oluşturur. Bu prefix, tabloyu başka environment’larda kullanmak istediğinizde kolayca kullanabilmeniz için verilir. Ardından oluşturacağınız tabloda kendiniz için bir kolonu primary column olarak seçmeniz gerekir. Benim durumunda ID kolonu primary kolon olacak. Yine benzer sebeplerle primary kolona da bir prefix veriliyor. Tablomu ve primary kolonu seçtiğime göre Create ile tabloyu oluşturuyorum.

Tabloyu oluşturdum ama henüz primary kolon dışında diğer kolonları tanımlamadım. Bunun için de tab menü’de yer alan Add Column ile kolonları ve tuttuğu veri tiplerini tek tek oluşturuyorum. Örnek olarak aşağıda “Start Date” kolonu var.

Uygulamada kullanmak istediğiniz tabloları, excelden almak istediğiniz verilerin yer aldığı kolonları bu şekilde tek tek oluşturabilirsiniz.

Kolonları oluşturduktan sonra tablo üzerinde yaptığımız değişiklikleri “Save Table” ile kaydediyorum.

Tab menüde yer alan Data sekmesi ile dataverse’de oluşturduğum yeni tablo için veri kaynağı seçiyorum.

Data > Get Data > Get Data From Excel

Yeri gelmişken Get data ile erişim sağlayabileceğiniz diğer veri kaynaklarından da bahsedelim. Dataverse’de oluşturduğum custom tabloları beslemek istediğimde karşıma pekçok fonksiyonel veri kaynağı geliyor. Excel’e burdan da erişim sağlayabilirsiniz.

Şimdi import edeceğim excel’i yüklemede sıra. Upload ile lokalde duran dosyayı seçiyorum ve yüklemesini bekliyorum.

Burda başlıkları tam olarak eşleştiremediğinde “mapping” hatası verir, bu durumda “Map Columns” ile mapping’i elle manuel olarak yapabilirsiniz. Aldığım mapping hatasını aşağıda görebilirsiniz.

Mapping’i elle düzenlediğim arayüz aşağıda yer alıyor.

Tüm mapping’i tamamladıktan sonra “Save Changes” ile yoluma devam ediyorum ve import‘u tıklayıp artık kolonlarım exceldeki verilerle doldurulmasını bekliyorum.

Bu işlem dosya boyutunuza bağlı olarak biraz uzun sürebilir.

Tablom excel verileriyle dolduktan sonra Views > Active PersonalInfos altından kolonlarımı açıp verilerime bakabilirim.

Exceldeki verilerim geldi. Şimdi bunları power apps’de göstermeye geldi sıra. Data first ile canvas app oluşturuyorum ve önce dataverse’de oluşturduğum tablo “Personal Info” ya bağlanıyorum.

ve Power Apps Studio’da galeriyi biraz düzenleyerek aşağıdaki uygulamayı elde edebilirsiniz.

Özetle, dataverse’de custom bir tablo oluşturdum ve bu tabloyu lokalimde yer alan excel dosyası içindeki verilerle doldurdum. Verileri power apps üzerinden modifiye edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s