Power Automate vs Azure Logic Apps

Bu makalede iş akışlarının otomatize edilmesinde kullanılan bulut tabanlı servislerden Power Automate ile Azure Logic Apps arasındaki benzerlik ve farklılıklar anlatılmıştır.

Herkese merhaba,

Bugün Power Automate ile Azure Logic Apps arasındaki farklara göz atmak istiyorum. Böylece ihtiyaçlarınız doğrultusunda hangi ürünün/servisin size daha iyi cevap verebildiğini öğreneceğiz.

Bildiğiniz gibi Microsoft’un akış oluşturma ve akışları otomatize etmemizi sağlayan birden çok ürünü bulunmaktadır: Power Automate, Power Apps, Azure Logic Apps, Azure Function gibi. Pek çoğunuz bunlardan herhangi birinde basit veya komplike akışlar oluşturmuş olabilirsiniz. Bu makalede özellikle Power Automate ve Logic Apps’i hangi durumlarda kullanmalıyız ve entegrasyonları nasıl, ne gibi özellikleri var bunlardan bahsetmek istiyorum.

Power Automate’le ilgili daha detaylı bilgiler ve uygulamalar için şu yazılarıma bakabilirsiniz. Aslında amacım Azure Logic Apps’i Power Automate’le kıyaslayarak farklı göstermek.

Logic Apps, Azure’un diğer tüm servisleriyle entegre edilebilir şekilde çalışıyor. Tıpkı Power Automate’de olduğu gibi kolay bir arayüzle kullanıcılara sürükle-bırak ile akış oluşturmalarına imkan tanıyor. Ayrıca 300’den fazla zengin connector havuzuda akışınızın çok sayıda eylem kazanmasını sağlıyor zaten Connector havuzu Power Automate ile ortak. Logic Apps’in connector’lerini şurdan takip edebilirsiniz. Bunların da dışında Azure Logic Apps serverless (sunucusuz) teknolojiyle hizmet verir. Peki genel olarak nedir bu serverless yapı, bunla ilgili biraz bilgi verelim.

Serverless bir mimarinin 4 temel özelliği vardır:

  • Sunucu yönetimi: Yönetebileceğiniz bir sunucu olmadığından uygulamanın/akışın ne kadarlık bir kapasiteyi harcayacağını hesaplamanıza gerek yoktur, bunu servis otomatik olarak hesaplıyor.
  • Otomatik ölçeklendirme: Yukarıda da bahsettiğim gibi planlama yapacağımız bir sunucu yoksa ölçeklendirme yapmaya da gerek yok çünkü kaynak kullanımına göre ölçeklendirmeyi servis yapıyor.
  • Yüksek kullanılabilirlik: İş yükünüze göre değişen kaynak uygulamanızın istenilen performansta çalışmasını sağlıyor. İş yükünün arttığı durumlarda ek kaynak tüketimiyle performans kaybı yaşatmıyor.
  • Fiyatlandırma: Tükettiğiniz kaynak kadar ödeme yapıyorsunuz-ki bence en güzel özelliği bu.

Eylem bakımından Power Automate ile Logic Apps aynı işi yapsa da aslında akışın oluşturulduğu ortam ve oluşturma şekillerinde biraz farklılıklar ortaya çıkıyor.

Power Automate lowcode/nocode prensibiyle hareket ettiği için neredeyse hiç kod yazmadan kompleks orkestrasyonları bile sürükle bırakla veya birkaç değişken tanımlayarak oluşturabilirsiniz. Bu akışları basit ve kullanıcı dostu bir arayüzle web veya Power Automate mobil app üzerinden hazırlayabilirsiniz.

Logic Apps’de de benzer kullanıcı dostu arayüz mevcut ancak sürükle bırak yaptığınız bir web UI’dan öteye gidip Visual Studio’da kodla flow oluşturabilirsiniz. Bu noktada aslında kod yazmaya aşina değilseniz Power Automate sizin için doğru adres olacaktır.

Aşağıdaki tabloda Logic Apps ile Power Automate’in yönetimsel ve kullanım farkını biraz daha net gösterebiliriz. Bu tablonun güncel haline şurdan erişebilirsiniz.

Power AutomateAzure Logic Apps
Hedef KullanıcıHerhangi bir kullanıcıDeveloper ve IT profesyonelleri
Kullanımı ŞekliSelf ServiceGelişmiş entegrasyonlarla
App Lifecycle Management (ALM)Akış oluşturulan ortamda test edilip ilgili ürüne entegre edilir.Azure DevOps: testi, source control, automation ve yönetim Azure Resource Manager üzerinden sağlanır.
YönetimiPower Platform Admin Center üzerindenAzure Portal üzerinden
GüvenlikMicrosoft 365 Security Audit Logs,
Data Loss Prevention Policies, hassas veriler için Data Encryption
Azure Security
Microsoft Defender for Cloud

Ayrıca Logic Apps ile Power Automate’in foksiyonel farklılıkları için de aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

Power AutomateLogic Apps
Lisans ModeliO365 kullanıcı başına lisansAzure Subscription’lar üzerinden kullandığınız kadar ödeme yapılır
Akış OluşturmaWeb/mobil App UIWeb app, Visual Studio, Visual Studio Code
Error HandlingFlow Checker ileHata gösterme
Trigger TipleriAutomated, Instant, Scheduled, Business ProcessHTTP (Automated), WebHook, Scheduled, HTTP Call (Manual)

Hangi servisi kullanırsanız kullanın hepsinin işinizi kolaylıkla halledebilmenizi sağlamak için sizlere sunulduğunu unutmayın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s