Power BI, Power Automate ve Power Apps için Power BI Robots

Bu makalede Power BI rapor/dashboardların çıktılarının Power BI Robot üzerinden hazırlanan tasklar ile alınması sağlanmıştır.

Herkese merhaba

Bu yazımda Aralık ayında anons edilen ve Power Apps, Power Automate ve Power BI’a yeni gelen bir connector’den, DevScope‘un bir çözümü olan “Robots for Power BI” dan bahsedeceğim. Yazıya başlamadan önce connectorlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek için şuraya bakmanızı tavsiye ederim.

Öncelikle bu connector’ü Power Automate ve Apps’de kullanabilmeniz için Premium lisansınızın olması gerekiyor. Preview’daki bu bağlayıcı için şuan hazırda herhangi bir trigger bulunmuyor ama fikir ve önerilerinizi UserVoice üzerinden Power Automate Ideas altında duyurabilirsiniz.

Bugün ise ben Power BI üzerinden kullanımını irdeleyeceğim. Connector’ün trial verisyonunu şurdan edinebilirsiniz. Ben de trial versiyonunu denedim ve beğendim, sizlerle de paylaşmak istedim. Lisans satın almadan önce mutlaka ürünü trial versiyon ile incelemenizde fayda var. Trial versiyonda fonksiyonel bir kısıt yokken alıcı sayısı 5 ile limitlendirilmiş.

Bu çözümün ne işe yaradığına gelince raporlarınızın (service’de veya repor builderda) yada dashboardlarınızın ekran görüntülerini istediğiniz çıktı şeklinde, istediğiniz formatta alıp istediğiniz kişilere ve yine istediğiniz zamanlarda göndermenizi sağlıyor. Aslında bu işi service tarafında subcsription’larla yapıyoruz, Robots for Power BI bu işi biraz daha esnek, seçeneği bol ve fonksiyonel bir hale getiriyor.

Gelelim Robotu oluşturmaya.

Trial versiyon için account oluşturduktan sonra Power BI ve robotun sync olabilmesi adına birtakım kimlik doğrulamalarını yapabilmek için lokalinize .exe uzantılı “PowerBI Robots Agent”ı yüklemeniz gerekiyor.

Yukarıda kullanacağımız basit ve kullanıcı dostu bir arayüz görüyoruz. Create ile rapor ekranlarını göndereceğim playlist’i oluşturuyorum.

Tab menüde Playlistin genel özellikleri, alıcı bilgileri, ekran görüntüsü alınacak görselleri ve filtreleri bulabilirsiniz. Sırasıyla bu menüyü takip edeceğiz.

Output formatta sayfa çıktısını yapılandırabildiğiniz değişik formatlar mevcut. Mesela ben örnek için A4 formatında her görselin tek bir sayfaya basıldığı single PDF’i seçtim. Reccurance‘da çıktıların gönderilme frekansını belirtiyoruz. “Deliver to” ise ekran görüntülerinin iletileceği kanalı seçmenizi sağlıyor ve defaultta mail geliyor, ben de değiştirmedim ve mail olarak kaldı. Diğer aksiyonlar Power Automate’den de alışkın olduğumuz adımlar: mail başlığı, BCC veya CC’ye eklenmesini istediğiniz kullanıcılar, mailin mesaj kısmı gibi.. Benim configurasyonumu aşağıda görebilirsiniz.

Gerekli şekilde doldurup Renderin Settings‘e geçebilirsiniz. Ben es geçiyorum ve next diyorum ve playlistin alıcı bilgilerini göriyorum.

Burada mail kolonu hariç diğer kolonlar özelleştirilebilir. Add new column ile yeni kolon ekleyebilirsiniz. Surname kolonu bana ait. Sol tab menüdeki “+” ile yeni alıcı ekleyebilirsiniz.

Örnekte kullanacağım alıcı bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.

Next ile ekran görüntülerinin alınmasını istediğim rapor veya dashboardları seçiyorum.

ve Add diyorum.

Ekran görüntülerinin en-boy gibi fiziksel özelliklerini de değiştirebilirsiniz. Next dediğinizde alıcı bilgilerini de kontrol ettikten sonra create ile playlisti oluşturabilirsiniz.

Gelelim lokale indirdiğimiz Robot Agent‘a. Kurulumu tamamladıktan sonra açılan penceredeki adımları tamamlayarak playlistinizi deneyebilirsiniz.

MyID’yi websitesi üzerinden setting menüsü içinde bulabilirsiniz.

Microsoft PowerBI Access kısmında raporlarınızın bulunduğu hesabınıza erişim için mail adresinizi girmelisiniz.

3.adımda playliste yer alan taskları çalıştırabilirsiniz.

Son adımda da Robotun çalışmasını sağlayacak servis konfigrasyonunu oluşturabilir ve servisi çalışmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Robotunuz artık belirttiğiniz sürelerde belirttiğiniz kişilere yine belirttiğiniz formatta çıktı vermeye hazır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s