Power Apps Uygulamasını Teams Meeting Panel’de Yayınlama

Herkese merhaba,

Bugün Power Apps’de hazırlanan herhangi bir uygulamanın Teams’de side panel’e nasıl ekleneceğiyle ilgili kısa bir yazı hazırladım.

Öncelikle Power Apps’deki uygulamaları Teams (Ekip) ve Channel (Kanal) içerisinde direkt yayınlayabilir o kanalın kullanıcılarına uygulamayı açabilirsiniz. Bu yazıda ise bahsedeceğim şey, hazırlanan uygulamanın mesela toplantı sırasında tab menüde default olarak nasıl geldiğiyle ilgili olacak.

Diyelim ki Teams’de toplantı yaptınız ve toplantı sonra quiz veya değerlendirme anketi sunmak istiyorsunuz katılımcılara. Bunu herbir katılımcıya tek tek mail atmak veya sohbete link atmak yerine hazırladığını uygulamayı Teams toplantısı sırasında tab menüye eklemiş olmak, böylece katılımcıların sıcağı sıcağına anketi veya değerlendirmeyi (hatta belkide öğlen yemek siparişlerini =)) doldurtmak istiyorsunuz.

Yapacağınız işlemler aşağıda sıralandı bile..

Öncelikle Power Apps servise gidip yayınlamak istediğimiz uygulamayı seçiyoruz ve Share dediğimizde karşımıza çıkan Add to Teams penceresinden download app ile uygulamayı lokalimize indiriyoruz. Power Apps Servisle işimiz bitti, gerisi lokalden ve Teams üzerinden devam edecek.

Lokale inen zip dosyadan Manifest.json dosyasını buluyoruz. Dosyayı not defterinde açmayı tercih ettim. İçinde birkaç küçük değişiklik yapıp kaydediyorum. Yaptığım değişiklik; dosyanın Context’ine “meetingSidePanel”,‘ı ilave etmek sadece. Bu kadar. Cntrl+S ile üzerine kaydediyorum.

Şimdi yapmam gereken şey bu yeni manifesti Teams’e eklemek.

Teams > Uygulamalar > Özel bir uygulamayı karşıya yükleyin >Kuruluşumdan karşıya yükleme

ve lokalimdeki yeni manifest’li zip dosyasını teams’e yüklüyorum. Artık uygulamam kuruluş içerisindeki kişiler tarafından görülebilir halde.

Şimdi toplantı ekranında tab menüye eklemek için Takvimden ilgili toplantıya gelin ve Düzenle ile toplantı için kanal sayfasını açın.

Tab menüde gördüğünüz + ile uygulamanızı ekleyin.

Toplantıya katıldığınızda üst menüde anketi göreceksiniz.

Tab menüde yüklediğiniz uygulamayı görebilirsiniz. Üzerine tıkladığınızda sohbet penceresinde anketi göreceksiniz. Kullanıcılar anketi doldurup gönderdiğinde veri tabanınıza verilen geldiğini göreceksiniz.

*Bu postta anlatılanların benzerini RPA İstanbul topluluğu ile gerçekleştirdiğimiz etkinlikte anlattım. İzlemek isterseniz tıklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s