Power Apps’de Power Automate ile Onay Süreçi Oluşturma

Herkese merhaba,

Bu yazımda biraz daha komplike bir örnek yapıp sharepointte oluşturulan iş onay listesini canvas app’e bağlayıp onay mekanzmasını da power Automatede oluşturacağım bir akış ile gerçekleştireceğim. Onaylanan işlerin verileri sharepointte saklanmaya devam edecek.

Öncelikle Sharepoint’te bir İş Onay listesi oluşturuyorum. Bu listesde 4 kolon var: İşinAdi, Aciklama, Onaylayan (Person tipinde), OnayDurumu (seçenekleri “onaylandı”,”reddedildi” ve “beklemede” olan bir dropdown)

Şimdi Power Apps’de boş bir Canvas App oluşturuyorum ve Form ve iki buton ekliyorum. Biri “Sil” diğeri “Gönder” olacak.

Önce veritabanına Sharepoint’i ekledim. Sürükle bırak ile aşağıdaki kontrolleri ekleyip Gönder butonuna submitform ve newform fonksiyonlarını atadım. Sil butonuna ise sadece newform atadım. Aşağıda seçili olan alan Sharepointten geldi. Edit fields ile formda yer almasını istediğim alanları düzenledim.

Şimdi gelelim Gönder butonuna onay mekanizmasını başlatacak olan akışı hazırlamaya. Butona akış atamak için tab menüde yer alan

Action > Power Automate ile akışları açıyorum. Mevcut akışlarımdan herhangi birini seçmek yerine sıfırdan başlıyorum ve +Create Flow diyorum.

Artık Power Automate’deyim. Power Apps’i trigger olarak seçiyorum ve ilk aksiyonum seçenek sunan bir mail göndemrek. Bunun için “Send Email with Options” aksiyonunu ekliyorum ve içine dinamik değişkenleri yerleştiriyorum. Bunu yaparken “ask in power apps” diyorum çünkü bu değişkenleri Power Apps’de butona flowu koş emri verdiğimde tanımlayacağım.

Bir diğer aksiyonum, seçenekleri tanımlamak ve Share Pointte saklatmak. Bu yüzden “Switch Control” aksiyonunu seçiyorum ve mailde sunduğum “Onayla, Reddet, Beklet” seçenekleri için eylemleri belirliyorum.

Akışı “Save” dedikten sonra Power Apps’de butona “İsOnayFlow”akışını ekliyorum.

Butonun OnSelect’ine gidiyorum ve flowdaki değişkenlerin canvas app’de hangi kontrollere karşılık geldiğini belirteceğim.

Formül bara yazdığım formul aşağıda;

İsOnayFlow.Run(Form1.LastSubmit.Onaylayacak.Email, User().FullName, Form1.LastSubmit.Title,Form1.LastSubmit.Aciklama,Form1.LastSubmit.ID)

Akışın istediği 5 değişkeni power app’deki kontroller üzerinden tanımladığıma göre artık uygulamayı çalıştırabilir ve dummy bir iş oluşturup onay maili gönderebilirim.

Gönderi tıkladığımda gelecek olan onay maili;

Burdan bekleti seçiyorum ve sharepoint listesine bu test işinin beklemeye alındığını görüyorum.

Böylece Sharepointten aldığımız forma Canvas app üzerinden Power Automate Flow ile bir onay mekanizması kurduk.

Umarım faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s