Power Virtual Agents’da Konu Oluşturma (Suggest Topic)

Bu makalede chatbot’un çevrimiçi içerik ile nasıl zenginleştirildiğine dair bilgi ve örnek bulacaksınız.

Herkese merhaba,

Uzun zamandır Power Virtual Agent ile ilgili yazı yazmadığımı farkettim ve chatbotu’muzun konularını nasıl zenginleştirebileceğimizden bahsetmeye karar verdim. Bildiğiniz gibi Power VA sohbet robotu geliştimemize yarayan, özellikle müşterilerin gerçek bir çalışana ulaşmasına gerek kalmadan sorularını hızlıca cevaplayan yada onlara bilgi veren, sizler için iş akışlarını kullanabilen elastik bir Power Platform bileşeniydi.

Chatbot’larda hatırlarsanız sohbetin konusu ve konuyla ilgili trigger phrase’ler (tetik tümleciği) ile chatbotun donanımını arttırıyorduk. Konu ve phrase’lerin zenginliği bot ile iletişime geçenlerin olumlu ayrılmalarını sağlıyordu. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi isterseniz elle tek tek olası tüm konuları ve konuları tetikleyecek olan ifadeleri girebilirsiniz. Ancak bu sizin için zaman alan bir iş olabilir. Yine de spesifik ve kısa bir sohbet için elle konu oluşturma için ilgili şu postuma bakabilirsiniz.

Chatbot’larda amaç herhangi bir kişiye ihtiyaç duymadan çalışanların veya -çoğunlukla- müşterilerin kendi kendilerine sorularının cevaplanması, ilgili dokümanlara veya linklere ulaşmasıdır. Sohbeti ne kadar çok konuyla beslerseniz müşterilerinizin veya çalışanlarınızın aradığı soruya cevap bulma ihtimali o kadar yüksek olacak.

Chatbotlarımızın konularını manuel olarak elle yazmak yerine Microsoft’un bize sunduğu nimetlerden faydalanıp web kaynaklı besleyebiliriz. Diyelim ki bir e-ticaret sitesi için chatbot hazırlıyorsunuz. Sizin botunuza uygun topicleri yazdınız. Ancak daha da geliştirmek istiyorsunuz. Bu durumda uygun web sitelerinin veya kendi web sitenizde yer alan sıkça sorulan sorularından yararlanabilirsiniz. Benzer şekilde yardım destek hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Daha da geliştirmek için diyelim ki elektronik eşya satıyorsunuz ve kullanım kılavuzunuz kendi web sitenizde pdf olarak mevcut. Sohbet robotunuza gelen müşteri robota kullanım kılavuzu anahtar kelimelerini girdiğinde ilgili pdf’in linkini veren bir konu ve trigger oluşturabilirsiniz. Bu tür işlemler için geliştirilen araç “suggest topic”. Nasıl kullanıldığına bakmak için gideceğim adres;

Power VA > Topic > Suggest Topic

Microsoft’un default olarak en sık kullanılan (existing) topiclere ilave web kaynaklı konu eklemek için “suggest topic”i tıklıyoruz. Unutmayın +New Topic diyerek kendiniz manuel olarak da girebilirsiniz ancak suggest topic interneti kaynak olarak kullanmanıza yardımcı olur. Yukarıda verdiğim örnekten beslenerek pdf konusu oluşturmak istiyorum diyelim.

Link kısmına ilgili web sitesinin linkini kopyalıyoruz ve “add” dedikten sonra aktif olan “start” ile suggest topic’lerin aktarımı başlıyor. Bu biraz zaman alan bir işlem, beklemekte fayda var. Aktarım yapıldıkça suggest topic sayısının artmaya başladığını göreceksiniz.

Örneğim için wikipedia’dan bir PDF indirme linki yapıştırdım ve kısa bir süre sonra topic aktarımım tamamlandı ve suggest topic (1) adet konu olarak karşıma geldi.

Topic’i tıklayıp özelliklerine baktığımda

Kendi sohbet akışınıza göre internek kaynaklı konuyu düzenleyebilirsiniz. “Add to topics” dediğinizde konuyu mevcut konularınıza eklemiş olacaksınız. Böylece müşteri veya kullanıcılar bu linki tıklayarak indirme işlemini gerçekleştirebilecek ve müşteri hizmetlerine ulaşmaya gerek kalmadan kılavuzu indirecekler.

Konuyu ekleme de biraz zaman alabilir, bildirimler ile takip edebilirsiniz.

Eklendi bildiriminden sonra yeni konumuz mevcut konulara eklendi.

Bu şekilde sohbetinizi geliştirebilir, zenginleştirebilirsiniz. Şimdilik web kaynaklı pdf, .docx ve .csv dosyaları indirmenize izin veriliyor.

Her durumda chatbot hem şirketleri innovatif çalışmaları takip ettiğinin göstergesi hem de çalışan ve müşteri memnuniyetinin arttırılmasında önemli bir etken.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s