Power Apps’de Ağ Geçidi (Gateway) Kurma

Bu makalede on-prem verilere ulaşmak için ağ geçidi (gateway) kurma ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Herkese merhaba,

Yeni yılın ilk yazısında Power Apps’de on-prem tuttuğumuz verilere nasıl ulaştığımızdan bahsetmek istiyorum.

Bu yazıyı okumadan önce gateway ile genel bilgi almak için Power BI’da Gateway nedir? Ne işe yarar? postunu okumanızı tavsiye ederim.

Özetle Power Platform gibi cloud tabanlı uygulamalarda veri ile uygulamaların yaşadığı ortamın farklı olması bu iki nesne arasında bir köprü kurmayı gerektirir. Diyelim ki verileriniz on-prem’de ve power apps uygulamanızda on-prem verileri kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda ya iki objeyi aynı ortama taşımanız gerekir yani ya verileri cloud’a taşımalısınız yada uygulamayı on-prem kullanacaksınız. Ancak bunlar zahmetli ve biraz kısıtları olan işlemler. Mesela verilerinizin buluta yaşınması (data migration) başlı başına uzmanlık gerektiren ciddi bir iş, aksi halde verilerinizi kaybetmekle kalmayıp şirketinizin itibar kaybetmesine de neden olabilirsiniz. Dolayısıyla iki objeyi de kendi ortamında bırakıp aralarında bir köprü kurmak daha güvenli, kolay ve hızlı bir çözüm sunuyor bize. Bu köprü kurma işini de Gateway’ler ile yapıyoruz.

Bilgisayarınızda gateway yüklü olmadığını düşünüyorum ve sıfırdan kurulumdan başlayacağım anlatmaya. Daha önceden yüklemiş olanlar son sürümü yükleyerek devam edebilirler.

Power Apps’de gateway kurmak için aşağıdaki adrese gidiyorum.

Power Apps > Data > Gateway > +New Gateway

Yeni bir gateway oluşturmak için Microsoft’un Power Apps download sayfasına yönlendirileceksiniz.

Buradan gateway yapmanızı sağlayacak olan programı GatewayInstall.exe uzantılı olarak indirmeniz gerekmektedir.

Gateway’i bilgisayarımıza kurduktan sonra oturum açıyoruz.

Office 365 hesabımızla girip ileri diyoruz, maalesef Office 365 hesabı dışında bir hesap kabul edilmiyor.

Aşağıda görüldüğü gibi ağ geçidi kuruldu. Bu işlem biraz zaman alabilir. Beklemekte fayda var =) Son sürüm şimdilik Aralık 2020. Yeni sürümler çıktıkça yeniden download edip oturum açmanızı isteyecek sizden.

Diyelim ki SQL Server’ımdaki databaselerden biri olan klasik veritababı NorthWind DB’ye ulaşmak ve ordaki verileri kullanmak istiyorum. Bunun için SQL ile bağlantı kurmam gerekir. Açık bir ağ geçidim olduğu için bu bağlantıyı kolaylıkla gerçekleştirebilirim.

Power Apps > Data > Connections adresindeyim. Quick search’ten SQL’e ulaşıyorum hemen ve bağlantı kurmak için gerekli bilgileri giriyorum.

Verilerimiz lokalde olduğu için kurduğumuz gateway ile ulaşmak istediğimizi belirtiyoruz. SQL Server adı, SQL Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifre bilgilerini doldurup aşağıdaki kutucukta kurduğumuz gateway’i seçip “Create” diyip bağlantı kuruyoruz. Eğer gateway’i göremiyorsunız hemen sağ taraftaki yenileme butonuna tıklamanız yeterli.

Görüldüğü gibi kuruduğumuz gateway ile SQL Server’daki verilerimize ulaştık. Bağlantının durumunu görmek için Connections’dan SQL Server ile ilgili bilgilere bakabilirsiniz. Bu bağlantıyı kopartmak için “delete” veya düzenlemek için “edit”i kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s