Power Virtual Agent’da Chatbot Hazırlama

Herkese merhaba,

Power Platform uygulamalarının sonuncusu olan Power Virtual Agents’a genel bir bakış atmıştık. Bugün uygulama yapmak istiyorum fakat bu postu okumadan önce okumayan okurların Power Virtual Agents’a genel bakış adlı postumu okumalarını tavsiye ederim.

Bugün uygulama olarak basit bir chatbot yada sohbet robotu hazırlayalım. Kurgu olarak da vereceğim eğitimle ilgili gelen sorulara robot cevap versin istiyorum. Eğitim yeri, eğitim zamanı ve katılım şartlarını merak eden bir katılımcıya chatbot benim adıma cevap verecek. Hatta sohbet sonra erince de bir memnuniyet anketi yapsın. Yaptığımız bu chatbotu test ettikten sonra bir de Microsoft Teams’de demo olarak yayınlayarak postu bitireceğim.

İlk olarak Virtual Agent’ın platformuna giriş yapıyorum ve önce çalışacağım Environment’ı seçiyorum ve bu environment içindeki tüm botları görebileceğim veya yeni bir bot oluşturabileceğim menüye geliyorum. Sağ üst menüdeki robot ile açılan pencereden yapıyorum bunu.

Buradan +new bot dediğimizde yeni yapacağımız robotun adını, dilini (Türkçe seçeneği var) ve hangi environment’da olacağını belirliyoruz. Create diyip robotumuzun oluşmasını bekliyoruz, beklerken akan animasyon da pek bi’ güzel.

Beni karşılayan sayfadaki ikonları bir önceki yazımda anlattığım için burada tekrardan değinmeyeceğim. Direkt sohbetimin konularını belirleyerek ilerliyorum.

Sol menüdeki Topics‘e gelip +New Topic ile yeni konuları giriyorum. Konunun adı, açıklaması ve konuyla alakalı trigger phrase‘leri (tetikleyici ifadeleri) de “add” ile ekledikten sonra “go to authoring canvas” diyorum ve grafiksel arayüz ile sohbet ağacımı (diyalogumu) oluşturuyorum.

Açılan tuvalde karşılama mesajını yazdıktan sonra sohbetin nasıl ilerleyeceğini siz belirliyorsunuz. Ben robotun soru sorarak ilerlemesini istiyorum. Bu sebeple “Ask a question” seçiyorum.

Buradan sonra artık gelebilecek sorulara muhtemel cevaplar yazıyorak diyalog kuruyorum. Mesela robotumun cevaplayacağı soru başlıklarını “eğitim yeri, eğitim tarihi ve eğitim zamanı” olarak yazdım. Herbir soru için cevap yazabileceğim pencereler açıldı. Mesela Eğitim yeri Ataşehir kollektifhouse ve eğer katılımcı bu adresi bilmiyorsa ona konumu gönderebilirim.

Eğitim yerinini öğrenmek isteyen katılımcıya bilgiyi verip konum bilgisini isteyip istemediğini soruyorum.

Konum isteyen katılımcıya çıkan mesajı yazıyorum ve konuşmayı anket ile noktalıyorum. Hayır diyen katılımcıya ise teşekkür ederek konuşmayı noktalıyorum.

Benzer şekilde eğitim tarihi ve eğitim zamanı için de basitçe mesaj şeklinde cevaplar verip diyalogu “save” butonundan kaydedeceğim.

Gelelim chatbotu test etmeye, isterseniz sol alt menüde yer alan “test your bot” ile isterseniz de demo bir web sitesinde test edebilirsiniz. Demositeye sol menüde yer alan “Publish”e gelip aşağıda gösterdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

Ben demo site üzerinden sohbete başladım =) Eğitim yerini sordum, yeri bilmediğim için konum bilgisi istedim ve bana konumu verdi. Ardından da diyalogu anket ile bitirdiğim için bana memnuniyet anketi başlattı. Siz de bu şekilde kendinize basit bir chatbot hazırlayabilirsiniz.

Son olarak da hazırladığınız chatbotu yayınlayabileceğiniz kanallara (Channels) bakalım. Tahmin edebileceğiniz gibi pek çok yerde yayınlayabilirsiniz. Kişisel web sayfanızdan tutun da Telegram, Skype, Kik, Slack’e kadar geniş bir kanal listesi mevcut. Ben bu postta sizlere Microsoft Teams’i göstermek istiyorum.

Channels > Microsoft Teams adresine geldiğinzide sizden teams’i açmanızı isteyecek “Turn on Teams”. Ardından gelen pencerede chatbotun paylaşıma hazır olduğunu söyleyecek. “Open bot” dediğinizde artık chatbotunuzu teams üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Böylece Power Virtual Agent ile hiç kod yazmadan basit bir chatbot hazırlayıp bunu Microsoft Teams’de paylaştım. Umarım postum sizlere faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s