Power Automate’e Genel Bakış

Herkese merhaba,

Power Platform yazı dizisinde ikinci ürün olarak Power Automate’i ele alacağım. Daha önceki yazılarımda öncelikle Power Platform‘u tanıdık. Ardından ilk uygulama olarak Power Apps‘e genel bakış yapıp basit bir uygulama yapmıştım. Şimdi aynı adımları Power Automate için gerçekleştireceğim ve bu yazımda Power Automate’e genel bakış hazırladım.

En genel anlamda Power Automate adından da anlaşılacağı gibi tekrarlayan, zamanınızı boşa harcayan iş süreçlerinizin otomatize edilmesini sağlıyor. Böylece size angarya gelen, tekrarlayan iş yüklerinden kurtuluyor, üretkenliğinizi arttırıyor ve zaman kazanıyorsunuz.

Power Automate ile oluşturacağınız her bir akışın (flow) 3 ana unsuru vardır. Bunlar;

Actions (Eylemler): Flow’un yürütülmesi sırasında gerçekleştirilen tüm adımlardır.

Triggers (Tetikleyiciler): Flowun yürütülmesi için koşulları triggerlar sayesinde tanımlayabilirsiniz. Her akışın bir tetikleyicisi vardır ve kullanılan tetikleyici türüne göre akışın ne zaman yürütüleceğiyle ilgili birden fazla koşul yapılandırabilirsiniz.

Connections (Bağlantılar): Eylemleri gerçekleştirebilmek için hizmetlere bağlanmanızı sağlayan connectors (bağlayıcılar) mevcuttur. Bu hizmetler birçok Microsoft hizmeti ve ya 3rd party hizmetleri ve ya şirket içindeki özel API’lar şeklinde olabilir. Böylece istediğiniz hizmete connector’ler sayesinde bağlanabilirsiniz.

Power Platformun temel ögelerini daha detaylı anlattığım şu yazı dizisine bakabilirsiniz.

Power Automate’de belirlenen akış tiplerine bakalım, böylece hangi akışın size daha uygun olduğuna daha kolayca karar verebilirsiniz.

Event-Driven Flow (Olay Güdümlü Akış); Akışın gerçekleşmesi için belirli bir olayın gerçekleşmesi gerekir. Bu grubun içindeki akışlar;

a. Automated Flow (otomatik akış); Mesela OneDrive hesabınıza bir dosya yüklediğinizde veya belirli bir Share Point listesinde bir öge oluşturduğunuzda otomatik olarak bildiri veya mail almak gibi bir akış istiyorsanız bu durumda Automated flow (otomatik akış) oluşturmalısınız.

b. Instant Flow (Anlık Akış); Bir butona dokununca etkinleştirilen manule tetikleyicileri kullanan akış tipleridir. Mesela mobil cihazdaki veya Power uygulamasına yerleştirilen butona dokunulunca ilgili akış gerçekleşir.

c. Scheduled Flow (Planlı Akış); Akışın ne zaman gerçekleştirileceğini önceden belirlediğiniz akış tipidir.

Business Process ( İş Süreci) Akış; Bu grup içerisinde iş süreçleriyle ilgili akışlar oluşturabilirsiniz. Business Process Flow ile işleri nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda ekibinize ve kuruluşa rehber niteliğinde iş süreçi akışı oluşturmanızı sağlar. Microsoft’un Dynamics 365 adlı CRM yazılım paketi dahilinde çalışır. Temel amacı, bir iş akışı boyunca bir Dynamics kullanıcısına rehberlik etmektir. Mesela, gerekli form alanlarından, ekranlardan geçirerek yeni müşteri oluşturmak için bir iş akışı oluştururabilirsiniz.

UI* (Arayüz) Akış; Bu grup da UI Flow (UI akış) türleri mevcuttur. Bu akış türü, masaüstü ve web uygulamalarında gerçekleştirilen manuel adımları kaydetmenizi ve otomatikleştirmenizi sağlar.

Akış tiplerini aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.

Akış Oluşturma

Öncelikle akış oluştuamk için kullanabileceğiniz kanallardan bahsedelim.

  • Power Automate Portal: Bu web sitesinden Power Automate ile ilgili her adıma ulaşabilirsiniz, her türlü akışı buradan oluşturabilirsiniz. Power Automate lisansı ve hesabını aldıktan sonra Power Automate portalını kullanabilirsiniz.
  • Power Automate Mobil: AppStore/ Google Play Store / Microsoft Store’dan indireceğiniz Power Automate uygulamayla telefon ve tabletlerinizden akış oluşturabilirsiniz.

Akış oluşturabileceğimiz birden fazla yol vardır. Öncelikle mevcut şablonlardan yararlanabilirsiniz. Boylece hem zaman kazanırsınız hem de akış oluştururken karşılaşabileceğiniz hata risklerini azaltmış olursunuz. Power Automate’in içinde fazla sayıda hazır şablon var, bunlardan birinin işinize yarama ihtimali gerçekten yüksektir. Tabi hazır şablonların sizin ihtiyaçlarınıza cevap vermediği durumlarda ihtiyaçlarınız doğrultusunda akışları özelleştirebilirsiniz. Ya da kendi şablonuzu Power Automate’in galerisine gömebilir böylece kendi şablonunuzu oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Connector’lerle (bağlayıcılar) de akış oluşturabilirsiniz. İşe kullanacağınız bağlayıcıyı ve bu bağlayıcıda kullanılabilecek trigger ve action’ları belirliyerek başlıyorsunuz. Standart ve Premium bağlayıcılar olarak belirlenmiş prebuild bağlayıcılar mevcuttur. Tabi premium bağlayıcı kullanabilmek için premium lisansınızın olması gerekmektedir. Ayrıca verilen sisteme bağlanmanızı sağlayacak bağlayıcı yoksa kendiniz özel bir bağlayıcı oluşturabilirsiniz. Bu bağlayıcıylaon-premdeki veya clouddaki verilere ulaşabilirsiniz.

Diyelim ki hazır şablonlar ya da bağlayıcılarla oluşturacağınız akışlar size uygun değilse bu durumda kendiniz sıfırdan bir akış oluşturabilirsiniz. Yukarıda akışlar için bahsettiğim tüm özellikleri kendi yaratacağınız akış için de kullanabilirsiniz. Genelde business process ve UI akışların bu şekilde oluşturulduğunu da belirtmek isterim.

* UI Flowların adı Desktop Flow olarak değiştirildi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s