Power BI Service’de Rapor ve Dashboard (Pano) Yayınlama

Herkese merhaba,

Daha önceden oluşturduğum Data Modellerle hazırladığım raporun ve raporun yer aldığı dashboard’un Power BI Service’de başkalarıyla paylaşımı için bir yazı hazırladım. Raporu hazırladık ancak bunu kendimiz için yapıyorsak problem değil ama raporu başka kişilerle paylaşıyorsak işte burada işler biraz karışıyor. Herzaman yaptığım gibi önce bir raporun deploy edilmesi ve paylaşılmasıyla ilgili Power BI Service’de karşımıza çıkan terimlere bir göz atalım.

  • Pano (Dashboard): Microsoft’un kendi tanımına göre “Power BI panosu, görselleştirmeler kullanarak bir hikaye anlatan ve genellikle tuval olarak adlandırılan tek bir sayfadır.” Mesela, kuruluşunuzda Satış departmanı için bir dashboard yayınlayıp içine satış departmanını ilgilendiren raporları, verileri koyabilirsiniz. Böylece tıklandığında sizi ilgili rapora götürecek bir navigasyon tool’u yapmış olursunuz. Dashboard’lar içinde verikümeleri (datasetler), raporlar ve kutucuklar (tile) barındırabilir.
  • Workspace: bilinen diğer adları Power BI App ya da App Workspace. Özetle raporları içinde tutan bir nesnedir. Tıpkı bir dosya klasörü gibi düşünülebilir. Çalışma alanındaki raporların Power BI kullanıcıları arasında kontrollü paylaşımı sağlar.
  • Content Pack (İçerik Paketleri): Artık kullanılmıyor ama yine de bilmekte fayda var. İçerik paketleri orjinal kopyada bir değişiklik yapıldığında bunları yayınlayamıyor. Diyelim ki raporunuz Power BI Service‘de yayında, ana veriyi değiştirdiğinizde raporda da değişiklik olmasını istiyorsunuz, zaten piyasada talep edilen de canlı veriyi anında raporda görmektir (lisans tipine bağlı olarak) ancak içerik paketleri bunu sağlayamıyor. İçerik paketleri genelde template (şablon) oluştururken tercih ediliyor.

Şimdi Power BI Desktop’da daha önceden hazırladığım bir raporu Power BI Service’de yayınlamak istiyorum. Bu rapora GitHub‘ımdan ulaşabilirsiniz.

Power BI Desktop tab menüde Publish (yayınla) tıkladığımda Cloud’da bu raporu nerede konumlandırmak istediğimi soruyor. Ben GitHub’la eşleştirdiğim için Power BI Service’i sizde GitHub seçeneği çıkmayacak. Benzer şekilde Rise Team’de çıkmayacak =) Şimdilik BlogSamples_Meltem’i seçiyorum.

Adsiz1

Yayınlandı penceresini gördüğümde artık bu rapor Power BI Service’deki yani buluttaki yerini alıyor.

Adsiz1

Raporu Power BI Service’de nerede konumlandıracağımızı artık biliyorum, BlogSamples_Meltem workspace’inde. O halde şimdi raporu başkalarıyla yayınlama işine girişiyoruz. Raporun üzerinde yer alan Share ikonunu tıkladığımda bende paylaşmak istediğim kişinin mail adresini ve varsa notumu yazmamı istiyor.

Adsiz1

Raporu eşim Erhan’la paylaşacağım ve ona mail olarak bildirim gitsin istiyorum. Raporu başkalarına yayınlamasına ve raporun verikümelerini kullanmasına izin verip Share diyorum ve raporun paylaşıldığına dair pop-up çıkıyor. Ayrıca Share Report penceresinde yer alan Access‘den kişilere verilen erişim izinlerini kontrol edebilirim.

Adsiz1

Dashboard Yayınlama

Şimdi diyelim ki BlogDashboard_Sample adında bir dashboar’um var ve buraya rapor ve bir kutucuk (tile) ekleyip kendime tek sayfalık bir yayın yapacağım ve bunu paylaşacağım. Önce dashboardda görülecek rapora gidip “Pin a live page” diyorum ve hangi panoda yayınlayacaksam onu seçiyorum.

Adsiz1

Bu raporu dashboad’da canlı olarak tutacak. Rapordaki veriler değiştikçe dashboar’daki raporda değişecek. Ayrıca Dashboard’un üzerine geldiğimde Add Tile seçip bir metin kutusu hazırlıyorum. böylece panoda 2 farklı nesne olmuş oluyor, siz daha da çeşitlendirebilirsiniz.

Adsiz1

Yeni haliyle dashboard’umda 1 grafik ve 1 kutucuk var. Bunu tıpkı raporu paylaştığım gibi Share’den mail adresini girerek ilgili kişilerle paylaşabilirim.

Adsiz1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s