Power BI Service’den Web’e Yayın Yapma

Merhabalar,

Bugün Power BI Desktop’da hazırladığım bir raporu önce Power BI Service’de ardından da web’de herkese açık şekilde (yani public) nasıl yayınlayabileceğimden bahsedeceğim. Genelde şirket içi raporların web’de yayınlanması pek tercih edilmez ama oldu da raporu public yapmak isterseniz, işte bu postta bunu bulacaksınız.

Öncelikle GitHub’dan daha önce paylaştığım ObservationDate_URLKolonuEkleme raporunu Power BI Desktop’da açtıktan sonra

Power BI Desktop Tab Menu Giriş > Yayımla ile yayımla ile Power BI Service’de yayınlayabilirsiniz. İş mailiniz ile login olmanız gerekmektedir.

Adsız

Raporu Power BI Service’de açtıktan sonra File‘ı tıklıyorum ve bu dosyayla ne yapmak istediğimi seçiyorum. Web’de yayınlamak için aslında iki seçenek var, birisi “embed” yani web sitesi veya bir portala güvenli bir şekilde gömme, diğer ise internet erişimi olan herkese bu raporu açık hale getirmek yani “Publish to web”. Web’de yayın yapabilmeniz için Power BI yetkilinizden izin almanız gerekmektedir diye bir yetki popup’ı çıkıyor karşınıza. Yetkiniz olmalı, aksi halde yayın yapmanıza izin verilmiyor. Ancak raporu güvenli bir şekilde gömmek için embed‘i kullanabilirsiniz.

Adsız

Embed kod dediğimde bana rapora ulaşılabilecek linki ve HTML içine yapıştırabileceğim iframe’i iki seçenek şeklinde sunuyor. “Secure embed code” dediğinizde raporu link şeklinde verebilirsiniz. Tıpkı benim şuan yaptığım gibi.

Adsız

“Hmtl you can paste into your blog or website” ise postun Html tarafında raporu yayınlayabileceğiniz iframe tag’ini veriyor. Böylece raporu canlı olarak da web sitenizde veya blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s