Power BI Servis’in Veri Kaynakları ve Kısıtlamaları

Herkese merhaba,

Önceki yazımda Power BI Desktop ile Power BI Servis’in farklı komponentler olduğundan bahsetmiştim. Misal Power BI Desktop adından da anlaşılacağı gibi lokalde kullanılırken Power BI Service’in web tabanlı olduğunu yazmıştım. Şimdi bu ikisinin veri kaynaklarındaki farklılıklardan bahsedeğim.

Power BI Desktop’ın beslendiği farklı veri kaynakları tıklayabilirsiniz.

Power BI Service’in veri kaynaklarına ulaşmak için

https://app.powerbi.com/home > Get Data

Adsız

Karşınıza çıkan İçerik Bul (Discover Content) ve Yeni içerik Oluştur (Create new Content) ile erişmek istediğiniz datayı seçebilirsiniz. Mevcut içerik arasından veri almak isterseniz Discover Content’i kullanıyorsunuz. Ancak yeni veri oluşturmak istiyorsanız bunun için 2 seçeneğiniz var;

  • Dosyalar (Files): Verileri herhangi bir dosyadan alacaksanız bu ikonu kullanmalısınız. Alabileceğiniz veri tipleri önemli çünkü Service, Power BI Desktop kadar zengin içeriğe sahip değil.

Adsız

Erişim sağlaybildiğiniz dosyalar Excel, Power BI Desktop ve CSV’dir. Dosya uzantıları ise .xlsx, .xlsm, .pbix ve .csv‘dir. Diyelim ki .xml veya .txt‘den veri aktarmka istiyorsunuz, bu durumda size önerim önce Power BI Desktop’a veri aktarımı yapıp sonra Service’de yayınlamanız.

  • Veritabanları (Databases): Yine POwer BI Desktop kadar zengin veritabanı erişim yok maalesef. Veri alabileceğiniz veri tabanları: Azure SQL Veritabanı, Azure SQL Veri Ambarı (Warehouse) ve Azure HDInsight Spark Hizmeti

Adsız

Diyelim ki sizin verileriniz başka bir database’de ve Service’ı kullanmak istiyorsunuz. Bu durumda önce Power BI Desktop’ı masaüstünüze indirip verilerinizi aldıktan sonra .pbix dosyası şeklinde saklayabilir ve Power BI Service’e aktarabilirsiniz. Aynı şekilde excel’i de kullanabilirsiniz.

Power BI Hizmet’in Veri Kaynağı Kısıtlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Power BI Premium değilseniz veri kümeleriniz için 1 GB boyut sınırı mevcut.
  • Eğer directquery ile database’e bağlandıysanız 1 milyon satır sınırı mevcut.
  • Sütundaki benzersiz veri sayısı 1999999997 ile sınırlı. Ayrıca sütun sayısı 16000 ile sınırlandırılmıştır. Bu Power BI Desktop’ta da geçerli aynı zamanda.

Veri kaynaklarındaki sınırlamalar göz önüne alındığında Power BI Desktop’ın çok daha zengin olduğu görülüyor. Dolayısıyla size tavsiyem raporlarınızı desktop’da hazırlayıp service’de yayınlamanız. Service’de veri aktarımı daha zayıf.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s