R Script ile Power BI Desktop’a Veri Aktarımı

Herkese merhaba,

Power BI Desktop’ın zengin veri kaynaklarından birini –R Script‘i- kullanarak veri aktarımının nasıl yapıldığından bahsedeceğim. Genellikle iş zekası uzmanları veya veri analistleri tarafından R script kullanarak veri aktarımı pek tercih edilmez. R dili daha çok veribilimcileri tarafından kullanılır, bu sebeple bu yolla veri almak pek popüler değildir ama yine de R script ile veri aktarımı Power BI’ın güçlü yönlerinden biridir. Önce R’ın ne olduğuna değinip nasıl yüklendiğini göstereceğim, ardından veri aktarımıyla postu bitireceğim.

R Nedir?

R, genellikle Artificial Intelligance-AI ve Machine Learning-ML  için kullanılan zengin araçları olan ve veri dönüşümünün yapılabildiği, verilerin görselleştirilebildiği bir dildir. En yaygın IDE (Intagreted Development Environment)’si RStudio’dur. Daha çok Datascientist’ler tarafından tercih edilir ve bilimsel işlerin analizinde ve yazımında kullanılması tercih edilir.

R ile Veri Aktarımı

R ile veri aktarmadan önce Power BI Desktop’ın yüklü olduğu bilgisayarda R ve IDE’si yüklü olmalıdır. Yüklü değilse aşağıdaki yolu izleyerek R ve IDE’sini en güvenilir kaynaklardan ücretsiz yükleyebilirsiniz.

Power BI Desktop > Dosya > Seçenekler ve Ayarlar > Seçenekler > R Betiği

Adsız

R’ı yüklemek için linki tıklayıp indirmeniz yeterli. Ben R IDE’si için RStudio’yu indirdim. Siz de isterseniz RStudio’yu indirebilirsiniz. İndirme işlemleri bittikten sonra aynı adresten yüklediğiniz R ve IDE’yi görebilirsiniz.

Adsız

Artık bilgisayarımda R ve IDE’si yüklü olduğuna göre R Script ile veri çağırabilirim. Bunu için;

Power BI Desktop Tab Menu Giriş > Veri Al > Daha Fazla > Diğer > R Betiği

Örnek olarak masaüzerine kaydettiğim NorthwindDB.csv dosyasını çağıracağım. NortwindDB’nin excel dosyasından sadece kategoriler sayfasını .csv olarak kaydettim. Betiği Power BI Desktop’da yazmadan önce RStudio’da yazıp betiğin çalıştığından emin oluyorum.

Adsız

Console’dan görüldüğü üzere yukarıda yazdığım script sorunsuzca NorthwindDB’ye ulaştı ve içeriği gösterdi. O halde bu scripti Power BI Desktop’ta da yazdığımda  da verileri getirmeli. Scripte GitHub’dan ulaşabilirsiniz. Ancak bu dosya adresinin benim bilgisayarım için geçerli olduğunu, file path’e kendi dosyanızın adresini yazmanız gerektiğini unutmayınız.

Adsız

Tamam’ı tıkladığımda Gezgin penceresinde R dosyası altında NorthwindDB’yi görüyorum.

Adsız

Yükle dediğimde artık bu verileri istediğim gibi dönüştürebilir istediğim diğer kaynaklarla birleştirebilir ve istediğim çalışma alanında istediğim kişilere yayınlayabilirim.

Postun başında belirttiğim gibi veri analistleri tarafından pek yaygın kullanımı olmamasına rağmen veribiliminde R’a talep var. İster verileri R’da manipüle edip Power BI Desktop’a aktarabilirsiniz isterseniz de tam tersini yapabilirsiniz. Şöyle ki;

Power BI Desktop Menu Giriş > Sorguları Düzenle deiğimde açılan pencerede Dönüştür altında R Betiği çalıştır’ı tıkladığımda karşıma çıkan pencerede R scripti yazarak dataları dönüştürebiliyorum.

Adsız

R Betiğiyle veri aktarırken şunları bilmekte fayda var:

  • R’daki N/A değerleri null olarak Power BI’a aktarılır.
  • Veri aktarımı 30 dakika ile sınırlıdır. 30 dakikayı aşan R script çalışması zaman aşımına uğrar.
  • R’dan Power BI Desktop’a veriler sadece veri çerçevesi şeklinde alınır.
  • R verilerinin Power BI Desktop’a aktarılması için tüm veri kaynaklarının gizlilik düzeylerinin Genel olması gerekmektedir.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s