Power BI Service ve Power BI Desktop

Herkese merhaba,

Biliyorsunuz ki Power BI, lokalde hazırladığınız raporlarınızı diğer kişilerle paylaşmanızı sağlayan bulut bazlı (cloud based) Microsoft’un yaygın kullanılan bir programı. Bugün Power BI Desktop yani lokal ile Power BI Service (kısaca Power BI denir) arasındaki farklardan kısaca bahsedeceğim.

Desktop diye belirtilmediği sürece Power BI denildiğinde aklınıza direkt web tabalı hizmeti gelmedi.

Diyelim ki şirketinizin KPI uzmanı sürekli rapor hazırlıyor ve bunu yöneticilere yayınlıyor. Bu durumda KPI uzamanı Power BI Desktop‘ı masaüstünde indirip raporunu hazırlayabilir ve Power BI Service‘da yöneticilere yayınlayabilir. Yönetici kendi iş mailiyle istediği rapora Power BI üzerinden ister bilgisayarını ister telefon/tabletini kullanarak ulaşabilir. Power BI’ ın mobil uygulaması da mevcut. Telefonunuza play store veya apple stordan power bi app‘i indirip iş mailinizle login olabilirsiniz. Karşınıza Power BI Service’in mobil arayüzü gelecek. Quickaccess’den sizinle paylaşılan dashboard veya raporlara hızlı erişim sağlayabilirsiniz. Actvity’de Power BI Service’de yapılan son işlemleri görebilirsiniz.

Özetle Power BI’ın 2 tip kullanımı vardir:

  • Power BI Desktop: Desktop raporun oluşturulduğu, görselleştirildiği, verilerin transform edildiği, hesaplamaların yapıldığı kısaca hertürlü işlemin gerçekleştiği platformdur. Analistler tarafından kullanılır. Gerekli filtrelemeler vs yapıldıktan sonra rapor yayınlamaya hazır hale getirilir.
  • Power BI Service: Analistlerin hazırladığı raporları yayınladığı cloud tabalı platformdur. Bu platform üzerinden de verilerin değiştirilmesi, raporlara erişim mümkündür. Genelde hazırlanan raporlar dashboard’larda sabitlenir ve veriler yenilendikçe raporlarında güncellenmesi sağlanır.

Power BI Rapor Sunucusu, Power BI Premium lisansa ve SQL Server Enterprise Edition sertifikasına sahipseniz kullanabileceğiniz bir bileşenidir. Raporlarınızı Power BI Desktop’ta oluşturduktan sonra şirket içi rapor sunucusuna yayınlamanızı sağlar. Raporları buluta taşımadan önce şirket içi güvenlik duvarının arkasında tutmanız gereken durumda Power BI Rapor Sunucusunu kullanabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s