Power BI Desktop’da Tabloya Özel Kolon Ekleme

Merhaba herkese,

Kimyasal elementlerle ilgili örneğime devam etmek istiyorum. Örneğe başlamadan önce örnekle ilgili her türlü dosyayı GitHub PowerBI repository’den indirebilirsiniz.

Şimdi elimde 2 farklı kaynaktan aldığım kimyasal elementlere ait tablolar mevcut. Bu tablolarla biraz oynama vakti..

ObsertationDate’e yeni bir kolon ekliyorum ve kolonun herbir hücresi ilgili elementin wikipedia sayfasını açmamı sağlayacak. Yani hücredeki veriler ilgili elementin URL’i olacak. Bunun için yapmam gereken önce aşağıdaki adrese gidip yeni bir “özel sütun” açmak

Sorgu Düzenleyicisi  Tab Menü > Sütun Ekle > Özel Sütun

Adsız Yeni eklenecek kolona ElementsURL adını verdim ve formülle elementleri temsil eden element dinamik değerini [Element] wikipedianın anasayfasına “&” işaretiyle ekledim ve Tamam. Özel Sütun

İşim bununla bitmiyor çünkü üzerine tıkladığımda siteye yönlendirilmiyorum. Veri kategorisini “web URL’si”ne değiştirdiğim de artık bunun bir link olduğu anlaşılacak ve tıklandığında hangi elementin satırındaysam o elementin sayfası açılacak.

Adsız

Raporlama tuvalime gidip herhangi bir sayfada yeni tablo oluşturuyorum ve URL kolonunu ekliyorum. Hatta uzun uzun URL yazmaması için URL simgesini açıyorum ve simgenin üzerine geldiğimde bana ilgili linki gösteriyor. İlk satırın linkini tıkladığımda bana Actinium’ın sayfası açılıyor, amacıma ulaştım. Dosyayı isterseniz şuradan indirebilir kendi örneğinizle kıyaslayabilirsiniz.

Adsız

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s