Web URL ile Tablo Kolonlarını Belirleme

Merhaba herkese,

Bugün PowerBI Desktop’da tablo kolonunu web URL ile ilişkilendirmeden bahsedeceğim. Bence oldukça havalı bir görüntü, özellikle de kolonda web ikonunu görmek ve tıklandığında ilgili sayfaya yönlendirmesi benim için oldukça kullanışlı.

Ben IMDB’nin datasetlerini grouplens ‘in web sitesinden indirdim. Videolarımda ve postlarımda da bu dataları kullanacağım. Size de bu linkten indirmenizi tavsiye ederim.  Ayrıca veri kaynakları ve data aktarımıyla ilgili şu postuma göz atabilirsiniz.

Boş bir PowerBI Desktop çalışma sayfası açıp YeniKaynak‘tan csv formatında olan Links tablosunu seçiyorum. Farklı kaynaklardan farklı dosya tiplerinin yüklenmesi için ilgili postuma bakabilirsiniz. Links tablosunun bir önizlemesi geliyor “tamam” diyip yüklüyorum. Tabloyu açtığımda karşıma az önce önizlemede gördüğüm 3 kolon geliyor: MovieId, imdbId ve tmdbId. Yapmak istediğim şey IMDB ID kolonundaki herbir hücreye link koyarak ilgili filmin IMDB’deki sayfasını açması.

Adsız

Ancak biliyorum ki IMDB’nin web sitesinde her bir filme ait imdbid’nin başında “tt” ifadesi var. Ayrıca IMDBID’de 7 haneli, dolayısıyla başına 0 eklemem gerekecek. Bu yüzden ince bendeki imdbid kolonunundaki herbir hücredeki değeri değiştirip “tt0” metnini ekleyeceğim.

Adsız

Burada dikkat etmem gereken kolon tiplerinin aynı olması..Aksi halde sayı tipindeki kolona metin ifadesi ekleyemem. Önce mevcut imdbid’yi metine çeviriyorum ardından

Sorgu Düzenleyicisi Tab Menü > Sütun Ekle > Özel Sütun

Karşıma çıkan ekranda DAX yani Data Analytic Expressions ile yeni kolonuma “IMDBID for URL” ismini verip kolonun içereceği bilgiyi yazıyorum. Tamam dediğimde IMDBID for URL kolonu mevcut imdbId kolonun başına “tt0” eklenmiş haliyle karşıma çıkıyor.

Adsız

Aşağıda links tablosuna eklenmiş yeni kolonu görüyorsunuz.

Adsız

Şimdi bir kolon daha ekleyeceğim ve bu kolonda herbir IMDB ID’nin URL’i olacak. Yine özel kolon ekle sekmesinden formül kısmına bu sefer http://imdb.com/title/”&%5BIMDBID for URL]) yazıyorum.

Adsız

Ancak istediğim URL’lerin böyle uzun uzun yazılması değil, bunun yerine URL işareti gözüksün daha estetik dursun isityorum. O halde yaptığım değişiklikleri uygulayıp sorgumu kapatıyorum ve modelleme ekranında önce Veri‘den URL’in veri kategorisini değiştiriyorum ve “Web URL’si” yapıyorum.

Adsız

Ardından raporu seçip tablo şeklinde görselleştiriyorum. Bunun için rapor sayfasına gidiyorum.

Adsız

Format sekmesinin altında URL simgesini açtığımda yeni tablomda URL’in altında URL ikonu gelecek. Tek kolon biraz saçma durduğundan ben ilave olarak IMDB ID’yi de tabloya ekledim. Yukarıdaki resimde sağdaki “Alanlardan” imdbId’yi seçerek siz de yapabilirsiniz.

Adsız

ve nihayete erdik.. hücredeki ikonu tıkladığımda imdbId’ye ait sayfa açılıyorm.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s