Power BI Desktop’da Q&A Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Herkese merhaba,

Bugün PowerBI Desktop’da Q&A özelliğinden bahsedeceğiz. Q&A İngilizce Question & Answer’ın internetteki yaygın kısa kullanımıdır. Türkçede soru-cevap ilişkisine karşılık gelir. Power BI Desktop’da hazırladığınız datalara soru yazarak istediğiniz analizi yapmanızı sağlayan oldukça kullanışlı bir tooldur. Ulaşabileceğiniz yol;

Power BI Desktop Tab Menu> Modelleme> Soru-Cevap Kurulumu

Adsız

Adsız

Soru-cevap kurulumuna tıkladığımızda karşımıza çıkan pencerede,

  • Soruları gözden geçirin: seçeceğiniz dataset için başkaları tarafından sorulan son 28 gün içindeki soruları size görüntüler.
  • Soru-cevap’a öğretin: veri kümelerine soru sorup karşılığında cevap aldığımız yer burasıdır. Burada Microsoft tarafından belirlenen en sık kullanılan kelimelere göre soru kalıplarına uyarak günlük dilde soru sorabiliriz. Şimdilik sadece İngilzice soru kalıplarına izin verilmektedir. Örneğin ben aşağıda veri kümeme uygun olarak arama kutusuna (searchbox) “son 10 kişi” yazdığımda autocomplete ile verilerime uygun olarak bana önerileri getirmekte.

Adsız

En son 10 kişiyi neye göre istediğimi sormakta ve seçtiğim herhangi bir seçeneğe göre data analizini yapıp bana grafiği gösterecek. Diyelim ki yaşa göre son 10 kişiyi getirsin. Bu durumda last 10 person that is old‘u seçip gönder diyorum ve bana verilerimden en yaşlı 10 kişiyi ön izleme şeklinde gösteriyor. Soru cümlesini yazarken bazı sözcüklerin altı kırmızı ve ya mavi şekilde çizilir. Bu şunu ifade etmektedir: diyelim ki yazdığınız kelime kesin bir ifade belirtmiyor, belirsiz/net bir kelime değil, bu kelimeye karşılık birden fazla seçenek sunabileceği için kırmızı ile belirtiyor ya da diyelim ki yazdığınız kelime tablolarınızla tam olarak uyumlu ve net bir kelime bu sefer kelimenin altını mavi ile belirtiyor. Benim tablolarımda “yaş (age)” kolonu olduğu için “old” kelimesini net olarak algıladı ve mavi ile belirtti.

Adsız

Ben en yaşlı 10 kişiyi istediğim için bana tablo şeklinde sonuç sundu. Ancak sizin istediğiniz farklı bir görsel olabilir. Bu durumda serachbox’a soru sonuna istediğiniz görseli yazmanız yeterli. Şimdilik Q&A’in desteklediği görseller dağılım, matris, çizgi grafik, tablo, alan, pasta, kart ve çubuk grafik ile sınırlı ama merak etmeyin en yaygın kullanılan görseller bunlar. Dolayısıyla size cevap vereceğinden eminim.

Microsoftun belirlediği soru kalıplarının dışına çıkmamız da mümkün. Power BI’ın soru hazinesini kendi verilerinize uygun şekilde geliştirebilirsiniz. Bunun için Microsoftun size verdiği YAML dosyasını editleyip yeniden yüklemeniz yeterli olacaktır. Nasıl yapıldığına bakalım.

Power BI Desktop Tab Menü > Modelleme > Dil Şeması

Adsız

Size iki seçenek sunacak. İlk etapta biz Micrsoftun mevcut yaml dosyasını alıp değiştireceğimiz için “Dil Şemasını Dışarı Aktar” diyip bilgisayarımızda herhangi bir yere kaydediyoruz. Ardından .lsdl uzantılı yaml dosyasını ister Visual Studio’da ister notepad’de açıp istediğimiz soruları içeri gömüp kaydediyoruz. Genel bir görüntüsünü vermek adına size notepad’de açtığım bir yaml dosyasını gösteriyorum.

Adsız

Diyelim ki size özel soruları içeri gömdünüz ve dosyayı notepad’e kaydettiniz. şimdi sıra bu dosyayı Power BI’a geri yüklemede. Tıpkı yaml dosyasını indirdiğimiz yerden bu sefer de “Dil Şemasını İçeri Aktar” diyerek düzenlediğimiz dosyayı içeri aktarıyoruz ve Power BI Desktop’ı kendi datalarımıza özgü soruların sorulabileceği bir platform haline getirmiş oluyoruz.

Adsız

Q&A Power BI Desktop’ın en sevdiğim özelliklerinden biridir. Umarım sizin de ilginizi çekmiştir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s