Power BI’da İçeri Aktar vs. DirectQuery (CanlıBağlan)

Merhaba herkese,

Hatırlarsanız Power BI birden fazla veri kaynağından data alıp modellemeye yardımcı olan çoğunlukla iş zekası uzmanları ve analistler tarafından kullanılan bulut ve web bazlı bir Microsoft programı olarak tanımlamıştık. Power BI Desktop’a birden fazla değişik veri kaynaklarından veri aktarımı 2 şekilde sağlanıyor. Bu veri bağlantı modları “içeri aktar” ve “canlı aktar (directquery)” şeklinde adlandırılıyor.

Adsız

Peki hangi durumlarda datayı hangi şekilde içeri atmamız daha sağlıklı olur?

Öncelikle verileri birden fazla kaynaktan alacaksak (mesela excel, PDF ve CSV dosyasından aynı anda veri alacaksak) ve verilerimiz sürekli yenilenmeye ihtiyaç duymuyorsa ya da seyrek yenileme gerekiyorsa dataları “içeriaktar (import data)” ile Power BI Desktop’a aktarabiliriz. İçeri aktar’da adı üzerinde kaynaktan aldığınız datalar power BI’a kopyalanır ve bu datalar üzerinden yapılan değişiklikler kaynaktaki datayı değiştirmez. Aksi de doğrudur. Kaynaktaki veriyi değiştirdiğinizde power BI’a dataları yeniden yüklemeniz ya da yenilemeniz gerekmektedir.  Ayrıca içeri aktar ile PowerBI’ın tüm özellikleri kullanılabilir.

Ancak diyelim ki tek bir database kullanacağız ve verimiz sürekli değişiyor yani datamız canlı (live data), bu durumda “directquery” ile veri aktarımı daha uygundur. Directquery ile 1 milyon satır sınırı olduğunu, daha yavaş cevap alındığını da vurgulamak gerekir. Ayrıca bazı data transformation’lara izin verilmiyor, mesela kolonları split/ayırma işlemi yapamazsınız ya da SAP Business Warehouse’dan gelen datalar için sorgu düzenleyicisini kullanamazsınız. DAX’de de bazı sınırlamalar mevcut. Son olarak directquery’de zaman aralıklarını kullanarak data analizinin yapılmasını sağlayan “time-intelligence”ın da kullanımına izin yoktur.

Her database directquery’yi desteklemiyor. Piyasada sıklıkla kullanılan databaselerden hangilerinin directquery’ye izin verdiğini aşağıdaki tablodan görselleştirdim.

Adsız

PowerBI’ın datasource’ları tabikide bunlarla sınırlı değil. Tüm veri kaynaklarından hangilerinin directquery bağlantısına izin verdiğini buradan inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s