Power BI 2019 Aralık Versiyonundaki Raporlama ile ilgili Bazı Değişiklikler

Herkese merhaba,

Bu postta Microsoftun Power BI 2019 Aralık versiyonunda yaptığı bazı önemli değişiklikleri anlatacağım.

1.Özelleştirilebilen tema

Microsoft’un kendi temalarını sıkıcı buluyorsanız kendinize veya şirketinize ait bir temayı kullanmayı tercih ediyorsanız yapmanız gereken tek şek JSON dosyasını Power BI’a yüklemek. Tabi bunun öncesinde Dosya’dan “Options and Settings”e geliyorsunuz.

Adsız

“Customize Current Theme”i tıklayıp okey diyorsunuz

Adsız

Programı açıp kapatmanız istenecek sizden. Ardından tab menu’de switch theme’de ilgili temayı istediğiniz şekilde manipüle edebilirsiniz.

Adsız

2. Tablo Kolon Değerlerinin URL Olarak Atanması

Tablonuzda datalara URL eklediniz ama bunu hücrede URL olarak okumuyordu.. Artık Aralık 2019 versiyonu ile bunu URL olarak belirtebilir hatta URL ikonu bile koyabilirsiniz.

Adsız

3. Otomatik Yenileme

Öncelikle bu özelliği kullanabilmeniz için DirectQuery desteği sağlayan veri kaynaklarından data almış olmalısınız. Directquery desteği yoksa bu özelliği kullanamıyorsunuz. Diyelim ki datalarınızı SQL’den çektiniz, PowerBI’da Görselleştirmeler (Visualization) panelinde otomatik sayfa yenileme seçeneğini açtığınızda istediğiniz aralıklarla datalarınızı yenileyebilirsiniz. Daha fazla detay için tıklayınız.

Adsız

Burada anlattığım sadece raporlama ile ilgili bazı değişikliklerdir. Daha detaylı bilgi için diğer postlarıma bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s