Power BI Lisans Tipleri

Herkese merhaba,

Bugünkü yazımda Power BI’ın Lisans çeşitlerinden kısaca bahsetmek istiyorum .

Power BI’da 3 çeşit lisans vardır. Ben şirket raporlarını iş arkadaşlarımla paylaştığım için pro tipindeki lisansı kullanıyorum ancak kendi bilgisayarımda ücretsiz tipini tercihe diyorum. Hadi kısaca lisans tiplerine bakalım ve hangisinin size uygun olduğuna karar verin.

  • Free: ücret ödemenize gerek yoktur, farklı kaynaklardan data çekebilir, birleştirebilir, değiştirebilir yani modelleme yapabilir, görselleştirebilirsiniz. Herhangi bir teknik kısıtlama yoktur sadece raporlarınızı web üzerinden başkalarına yayınlayamazsınız. Dolayısıyla yeni bir kullanıcıysanız ya da ev kullanımı için uygun olan lisans türü budur.
  • Pro: Pro’da ücretsiz versiyonundan farklı olarak raporları webde paylaşabilir, datasetlerinizin istediğiniz aralıklarla yenilenmesi sağlayabilirsiniz. Satın almadan önce 60 günlük “trial” deneyebilir ihtiyaçlarınıza cevap verip vermediğine bakabilirsiniz. Size uygun olduğunu düşünüyorsanız bu paketin ücreti aylık $9.99.
  • Premium: Bu lisansı kullanmak için kullanıcıların hepsinin pro olması gerekiyor, genelde kalabalık büyük firmalar tercih eder bunu. Bu paketin fiyatı da aylık $4.995

Bunların dışında pro ile premium arasındaki bir diğer fark da veri büyüklüğündeki sınırlar. Pro’da tek bir veri kümesinin büyüklüğü 1 G ile sınırlandırılmışken bu premium’da 10 G. Ayrıca verinin sıklıkla değiştiği veri akışının yoğun olduğu veritabanlarından alınan verilerin güncellenmesi de pro’da günde 8 kez ile sınırlandırılmışken premium da 48 defa veri güncelleme söz konusu.

Size tavsiyem, eğer lisans tiplerinde karar veremiyorsanız Microsoft’tan bir yetkili ile iletişime geçmeniz veya yukarıda da söylediğim gibi pro için mesela 60 günlük tiral talep edip deneyebilir, ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına bakabilirsiniz.

Lisans tipleri ve sınırlamaları için detaylı bilgiye linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s