Power BI Nedir?

Herkese Merhaba,

Veri analizinin oldukça popüler olduğu şu günlerde belki de verilerinizin analizi, raporlama, veri dönüşümü için güzel bir program arayışı içerisindesiniz. Bu noktada Microsoft’un Power BI’ı tam da aradıklarınıza cevap olabilir. Üstelik Power BI Desktop şuan Microsoftun Makine Öğrenme Platformu olan Azure Machine Learning Studio’dan veri aktarımı yapılmasını da sağlıyor. Dolayısıyla Power BI, yapay zeka (AI) ve makine öğrenme (ML) için de kullanılabilen bir uygulama. O halde neymiş bu Power BI bakalım.

Power BI Microsoft tarafından geliştirilmiş tek veya farklı kaynaklardan veri analizi yapabileceğiniz raporlama aracıdır, desktop, cloud ve web servisi vardır. Power BI ile raporlarınıza telefon, tablet gibi pek çok kaynaktan ulaşabilir, bunları istediklerinizle paylaşabilir (Power BI Service), istediğiniz an dataları yenileyebilir ve bunu raporlara yansıtabilirsiniz. Microsoft’un iş zekası için geliştirdiği bu tool raporlama, özellikle KPI yapanlar için tercih ediliyor. Üstelik arayüzü çok sıcak ve kullanımı hiç de yabancı olmadığımız Excel’e benziyor.

Power BI Desktop’ı indirmek için burayı tıklayabilirsiniz. Download free dediğinizde ücretsiz olarak bilgisayarınıza yüklenecektir.  Microsoft’a ait mail adresleriniz (hotmail, windowslive gibi) ve ya iş mailinizle login olabilir ve programı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Adsız

Download ve login işlemlerinizden sonra masaüstünüze kısa yol oluşturabilirsiniz. Power BI Desktop’ı ilk tıkladığınızda karşınıza boş yani herhangi bir data import edilmemiş tertemiz çalışma ortamı gelecek. Ben şuan 2019 Aralık versiyonunu yükledim, tüm örnek ve videolarım bu versiyon üzerinden olacaktır.  Versiyonlar arası fark için ilgili postuma göz atabilirsiniz.

Adsız

Diğer postlarıma göz atarak Power BI’da ETL prosesinin nasıl işlediğine bakabilir ve iş zekası için geliştirilen bu programı öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s