Power BI’da Doğal Dilde Measure Oluşturma

Bu makalede Power BI’da doğal dilde measure oluşturmadan bahsedilmiştir.

Herkese merhaba,

Bu yazımda Power BI’da geçtiğimiz aylarda (Ekim 2022) gelen doğal dil destekli Quick Measure özelliğinden bahsedeceğim. Bu özellik DAX formülü kullanmadan doğal dil işleme (natural language processing – NLP) ile measure oluşturmanızı sağlıyor. Nasıl mı?

NLP, kullanıcıların doğal dilde sorduğu soruları makine öğrenmesi, istatistiksel modeller kullanarak analiz edip anlamlandırır ve soruya uygun DAX formülleri oluşturur. Bilgisayarların doğal dildeki cümleleri, kelimeleri anlamasını sağlayan bu özellik artık Power BI’da metrik hesaplamalarında da kullanılıyor.

Önce yapmanız gerekenler;

  • Q&A özelliğini aktif hale getirmeniz gerekmekte. Tenant seviyesinde Q&A izni yaklaşık 15 dk sonra yansıyabiliyor. Konfigürasyonu kaydettikten sonra biraz beklemenzide fayda var.

Power BI Servise > Settings > Tenant Settings > TenantSettingsGroup_QnaSettings

  • Power BI Desktp’da Preview özelliklerden Q&A’e izin vermeniz gerekmekte.

Power BI Desktop > File > Options & Settings > Options > Preview Features

Özelliği kullanılabilir kıldıktan sonra suggestion’ı kullanabiliriz artık. Power BI dektop da demo satış tablom var: satış tutarı, bölge, satış tarihi gibi kolonlarım mevcut.

Oluşturacağım measure’ın 2017 yılında Ege Bölgesinde kaç tane ürün satıldığını hesaplamasını istiyorum. Yapmam gereken tek şey suggestion text box’ına ifademi yazmak ve Generate ile dax formüllerinin oluşturulmasını beklemek.

Generate dedikten sonra oluşturulan öneriler listeleniyor. Aslında ilk öneri benim yukarıda yazdığım ifadenin ingilizcesi ve altındaki dax’da istediğim measure’ı veriyor.

İstediğim adet bilgisini veren dax formülü;

Add ile measure’ı modelinize ekleyebilir ve raporunuzda kullanabilirsiniz.

Umarım faydali bir yazı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s