Power Platform Ailesinin Yeni Üyesi: Power Pages ve Power Apps Portal

Bu makalede Power Apps Portal ile Power Pages karşılaştırılmıştır.

Herkese merhaba,

Sizlere bu yazımda Mayıs 2022’de anons edilen Power Platform’un yeni üyesi Power Pages’den bahsedeceğim.

Microsoft Power Pages, şirketinizin dışarıya açık web sitelerinin kurulmasını sağlayan, bunu yaparken de lowcode prensibinden ayrılmayan, web sitelerinin yönetimini ve güvenliğini sağlayan bir SaaS (Software as a Service) hizmettir. Tıpkı Platformun diğer üyeleri gibi burda da sürükle bırakla veya kod yazmaya gerek kalmadan dış kullanıcıların kullanımına uygun web siteleri dizayn edip yayınlamanızı sağlayan bir üründür.

Aslında biz dışa açık web siteleri içn Power Apps’deki portalları kullanıyorduk. Peki bu ürün ile portallar arasında fark var mı varsa nelerdir? Biraz bundan bahsedelim.

Öncelikle lisanslamadan bahsedelim, Power Apps Portaller kullanıcı sayısına göre fiyatlandırılır ve portal oluşturabilmeniz için Global Administrator, D365 Admin veya Power Platform Admin rollerinden birinde olmanız gerekirken power pages ilave bir lisansla 30 günlük ücretsiz deneme hakkı sunar.

Power Apps Portalde D365 veya Dataverse verilerini yönetebilirsiniz ancak power page sadece Dataverse erişimine izin verirken diğer veri tabanı yönetimine izin vermez. Ayrıca Power apps portalde veri özelleştirilebilirken power pages’de bu özelleştirmeler kısıtlıdır.

Power Apps Portal D365 ve Dataverse ile entegre çalıştığı için güvenlik desteğini bu servislerden alırken Power Pages Azure üzerinde host edildiğinden Azure güvenlik servislerini kullanır.

Power Apps Portalde web sitesi geliştirirken HTML, JavaScript, CSS veya Liquid ile daha iyi bir kullanıcı arayüzü/deneyimi sağlayabilirsiniz. Power Page ise tamamen low-code/no-code ürünü olduğu için bu araçlara gerek kalmaz.

Yukarıdaki farkların dışında benzerliklerinden de bahsedelim;

En önemli benzerlik Dataverse’de yatıyor. Hem Power Apps Portal hem de Power Page veri kaydı için Dataverse’ü kullanıyor.

Power Apps Portal ve Power Pages platformun diğer ürünleriyle entegre bir şekilde çalışıyor.

Özetle hem Power Pages hem de Power Apps Portal profesyonel veya citizen developer’ların dış kullanıcıya açık web sitesi geliştirmesini sağlayan platform servisleri olarak kullanılabiliyor. Hangisiyle geliştirme yapmak sizin tercihinize kalmış..

Umarım faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s