Power Apps’de Azure Communication Service ile Görüntülü ve Sesli Görüşme

Bu makalede Power Apps’de Azure Communication Service ile görüntülü ve sesli arama desteği için geliştirilen componentten ve kullanım özelliklerinden bahsedilmiştir.

Herkese merhaba,

Bugün Power Apps’de hazırlanan bir canvas app’de Azure Communication service ile görüntülü ve sesli arama desteğinin nasıl sağlandığıyla ilgili bir yazı hazırladım.

Yazıya başlamadan önce Azure Communication Service (ACS) kısmının developer arkadaşlar tarafından geliştirildiğini ve geliştirilen özel çözümler (-ki bunu paylaşacağım) sayesinde power apps’e gömüldüğünü belirtmeliyim.

Power Apps’de iframe componentinin nasıl eklendiğini birkaç hafta önce şu yazımda anlatmıştım. Okumayan arkadaşların göz atmalarını tavsiye ederim. Eğer sadece url ile erişim sağlayacaksanız bu çözüm işinizi rahatlıkla görüyor ancak video ve sesli arama desteği vermediği için biz yeni bir çözüm geliştirildik ve bu çözümü burdan indirebilirsiniz. Böylece ACS’i host ettiğimiz web sitesinin adresini bu componentin source’una yazıp Power Apps’de kullanabileceğiz ve görüntülü arama desteği almış olacağız.

Github’dan indirdiğiniz dosyayı nasıl Power Apps’de solution’a eklemeniz gerektiğini ve uygulamaya nasıl eklendiğini adım adım burda anlatmıştım, bu sebeple direkt componentin kullanımına geçiyorum.

Canvas bir uygulama açtım ve içine componenti ekledim. ACS’i kullandığımız web sitesinin adını componentin “controlSRC” özelliğine yazıyorum. Bu arada component özelliklerinden “allow” satırına “camera;microphone” yazarak erişim izni vermeniz gerekmektedir.

Daha önceden ACS ile görüntülü görüşme yaptıysanız bu ekran size tanıdık gelecektir: karşılıklı görüşmek isteyen user’lar için ID kolonları ve görüşmeyi başlatmak için buton. Biz kullanıcı dostu olması için arayüzü biraz değiştirdik. ACS’de online olan user’ın ID’sini ilgili kutuya yapıştırıp “Start Call” dediğinizde karşı tarafı görüntülü aramaya başlıyorsunuz.

Power apps tarafından aradım, dolayısıyla çağrıyı karşılamak için ben ACS’in host edildiği siteye gidiyorum (normalde bunu karşı taraf karşılayacak=) )

Çağrıyı açtığımda mute’a alma ve çağrıyı sonlandırabileceğim butonlarla beraber görüntülü konuşmayı kontrol edebilirsiniz.

Ters senaryo da gerçekleşebilirdi yani sizin kullanıcı id’niz aranabilir ve siz Power Apps üzerinden çağrıya cevap verebilirdiniz. (Üst kutucukdaki ACS user identity’den bahsediyorum).

Bu ID’yi web sitesi üzerinden arayıp power apps’den karşılayacağım. “start call” diyorum.

Çağrıyı power apps tarafından karşılıyorum.

Gördüğünüz gibi her iki durumda da çağrıları ACS üzerinden görüntülü ve sesli bir şekilde alabiliyoruz.

Bu makalede hazırladığımız component kullanılarak ACS ile görüntülü ve sesli görüşmeleri power apps ile geliştirilen uygulamalarda kullandık.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s