Power Apps’e Excel’den Veri Aktarımı-“Bu dosyada tablo yok!”

Herkese merhaba,

Bugün excel’den Power Apps’e veri aktarımıyla ilgili küçük ama önemli bir detay paylaşacağım. Bana Power Apps’le ilgili en çok bu tepki geliyor “excel tablolarımız görünmüyor ki”.. Merak etmeyin yanlız değilsiniz zamanında benim de başıma gelmişti ama çözümü görünce güleceksiniz =)

Genelde excel’deki verilerimizi PowerApps’e aktarmak için OneDrive, Dropbox veya GoogleDrive gibi bulut hizmetlerini kullanıyoruz ama çoğumuz buluta aktardığımız excel dosyalarının içini Power Apps’de boş olarak görüyoruz. Bize “Bu dosya içinde tablo yok” şeklinde uyarı veriyor.

Tanıdınız muhtemelen..

Bunun sebebi exceldeki tablolarınızın tablo formatında kaydedilmemesi. Bu kadar basit bir problemin zamanınızı çalmasına izin vermeyin.. Haydi çözüme bakalım.

Excel’de ilgili tablonun tamamını seçiyorsunuz. Giriş menüsünden “Tablo olarak Biçimlendir” diyip herhangi bir formatı seçiyorsunuz. Ardından kaydedip istediğiniz bulut hizmetine yüklüyorsunuz.

Ardından Power Apps Connector’lere gelip dosyayı yüklediğim bulut hizmetiyle bağlantı kuruyorum ve excel dosyamı Power Apps Studio’ya yüklüyorum. Ben google drive’a yüklemiştim.

Verilerimin gözükmesi için “data table” kontrolünü seçiyorum-siz data formatınıza uygun başka bir kontrol seçebilirsiniz- ve verilerim içine gömülmüş bir halde sayfaya doluyor.

Gördüğünüz gibi exceldeki verilerim şuan Power Apps’de uygulamanın içine gömüldü.

Unutmayın excelde dosyalarınızı tablo biçinimde kaydetmezseniz tablolarınıza ulaşamazsınız! Bu çözümü çok basit bir problem ama atlandığında sizi sinir edebilir =)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s