Power BI Desktop’da OData Akışı

Herkese merhaba,

Power BI Desktop’da JSON-XML dosyalardan ve SQL Server’dan veri aktarımını M kodlarıyla inceledikten sonra bugün de son olarak online kaynaklardan veri akışına bakalım istedim.

Herzamanki gibi örneğe geçmeden önce online kaynaklarla ilgili kısacık bilgi veriyorum.

Online veri alabileceğiniz sayısız kaynak mevcut internette. Muhtemelen bu alanda çalışıyorsanız HTML‘e aşinasınızdır çünkü en yaygın online kaynak HTML’dir.

HTML, sizin de bildiğiniz gibi web sayfası yapmak için kullanılan dildir. Web’den verileri API’lar ile çekebilirsiniz. Birçok API 2000 yılından sonra REST (REpresentational State Transfer) Model‘e taşındı ve RestFul adını aldı. Tercih sebebi olmasının sebebi esnek ve kolay geliştirilebilir olması ve platform bağımsız olması. Rest API’lardan gelen verilerin formatının JSON veya XML olabileceğini belirtip daha fazla REST Mimariye girmiyorum.

Diğer bir kaynak ise OData‘dır. OData’da aslında REST’in üzerine sorgulanabilir API’lar için kurulmuş bir web standartıdır ve çoğunlukla Microsoft teknolojilerinde kullanılır.

Şimdi örnek için aşağıdaki menü adresine gidiyorum.

Power BI Desktop > Veri Al> OData Akışı

URL kısmına Microsoft’un OData API’ının adresini yazıyorum ve tamam diyorum. En klasik veri olan kişiler listesini alacağım.

Karşıma OData’yı yapan kişilerin listesi geldive transform data’yı tıklayıp gelişmiş düzenleyicide M kodunda neler yazdığını inceliyorum.

Tahmin edeceğiniz gibi verdiğim URL linki kaynak olarak gösteriyor ve kaynak da yine standart M kod modelinde OData.feed şeklinde. Gördüğünüz gibi OData’dan veri aktarmak bu kadar basit. Ayrıca filteleme, sıralama gibi komutları URL’i değiştirerek kolayca yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s