Cosmos DB’deki verilerin Azure Synapse Link üzerinden Power BI’da Görselleştirilmesi

Bu makalede Cosmos DB’deki verilerin Synapse Link üzerinden Power BI’a aktarılması anlatılmıştır.

Herkese merhaba,

Bir önceki yazımda Cosmos DB’ye Azure Data Factory üzerinden veri aktarımından bahsetmiştim. Şimdi aktardığımız verilen Azure Synapse Link üzerinden nasıl Power BI’da görselleştirildiğinden bahsedeceğim.

Aslında Power BI Desktop’da Get Data ile Cosmos DB’ye bağlanıp datayı BI ortamına doğrudan alabilirsiniz ancak bu postta Azure Synapse üzerinden almaktan bahsedeceğim. Dolayısıyla Synapse Link kullanabilmeniz için Synapse üzerinde bir workspace ve veritabanınızın olması gerekir. Synapse link, Cosmos DB’deki veriler üzerinden near-real-time analitiği sağlayan bir HTAP (hybrid transactional / Analytical Protocol) protokolüdür ve geçen yıl GA olarak sunuldu.

Azure Portal‘a gidip Cosmos DB hesabımı seçiyorum ve Integration altındaki Power BI’ı tıklıyorum.

Önce Synapse Linki enable etmem gerekiyor. Ardından subscription ve Synapse Workspace ve serverless SQL pool database configurasyonlarımızı yapıyoruz. Hatırlatalım Synapse Analytics’de aslında iki tipte SQL pool mevcut: dedicated ve serverless. Servisi deploy ettiğinizde buid-in gelen serverless SQL pool‘dur ve bu havuz silinemez yada kendiniz oluşturamazsınız. Dolayısıyla seçeceğiniz veritabanı, serverless sql üzerinde koşmalı. Synapse Link, seçtiğimiz Cosmos DB container için T-SQL view’larını otomatik olarak oluşturuyor.

Sıradaki adım pbids dosyasının download edilmesinde. Bu dosya Cosmos DB bağlantı bilgilerini kaydettiği için download ettiğiniz dosyayı açtığınızda Cosmos DB ile doğrudan direct query veya import modda bağlanmanızı sağlayacak bilgiler karşınıza geliyor.

.pbids dosyasını indirip Power BI Desktopda açalım. Gerekli authentication‘ı yaptıktan sonra Cosmos DB container‘ı içindeki verilerin tamamını içeri alabilirsiniz.

Datasetin içinde Cosmos DB’den gelen log dataları/tabloları da mevcut. Veri transfromasyonunu query editörden yapabilirsiniz.

Gerisi query editörde veriyi manipule edip modelleyip rapor oluşturmaya kalıyor. Raporu oluşturup Power BI Service’de publish edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s