Power BI Desktop’da AI Insights- Text Analytics’le Dil Tanımlama

Herkese merhaba,

Power BI Desktop’da kullanabileceğiniz hazır AI modellerinden bahsedeceğim size. AI Insights ile gelen pre-trained makine öğrenmesi modellerinin mevcut datasetlere nasıl uygulandığı ve kullanıldığıyla ilgili bilgiler paylaşmak istiyorum.

AI Insight 3 ana grupta bize hazır model sunuyor: Text Analytics, Vision ve Azure Machine Learning. Bu yazıda sadece text analytics modellerinden Dil Tanımlamaya değineceğim. Diğer gruplar için de ayrıca post hazırlayacağım.

Önce Power BI Desktop’a gidip içeriye ilgili datasetimi aldıktan sonra Power Query Editor ekranına gidiyorum. Tab ribbon’da yer alan Add Column altındaki AI Insights’dan Text Analtyics’i seçtim.

Power BI Desktop > Transform Data > Add Column > AI Insights > Text Analytics

Power BI’ın şuan için desteklediği Cognitive Service’ler: Detect Language, Extract Key Phrase ve Score Sentiment

Şimdi bu fonksiyonlardan Detect Language’e biraz bakalım.

Detect Language (Dil Tanımlama) Fonksiyonu: Adı üzerinde metin içindeki baskın dili tanımlama modeli, datasetlerin içindeki metinlerin dilini otomatik olarak tanımlar ve dillerine göre verileri gruplandırmanızı, filtrelemenizi veya analiz etmenizi sağlar. Bu tür dil tanımlama modellerinde yaygın olarak kullanılan algoritmalar genelde n-gram analizi, karar ağacı (decision tree), Naive Bayes algoritması, Support Vector Machine şeklindedir.

Product tablomda Product Name kolonu seçiliyken Detect Language fonksiyonunu seçiyorum ve fonksiyonun Product Name kolonundaki metin ifadelerine uygulamak istediğim için Text’i Column Name ve ProductName olarak seçiyorum.

Ok dedikten sonra gerçekleşenlere bakalım:

Query Ayarlar panelinde ” Applied Detect language” adımı geldi. Peki formula bara bakalım.

Ben ok’e tıkladığımda aslında arkada çağrılan fonksiyonlar ve parametreleri formul çubuğundan görebilirim. Detaylıca bakalım;

= AIFunctions.PostProcess(Table.AddColumn(dbo_Products, "Detect language", each #"Detect language"([ProductName])), "Detect language", "CognitiveServices.DetectLanguagetext") meta [FunctionBrowser="TextAnalytics"]

Aşağıda gösterdiğim gibi AI fonksiyonu 5 farklı parametre alabiliyor: capacities, contents, executeinternal, getautomlentitiy ve postprocess

Tanımladığı dili yeni kolonda yazması için Add column ile tabloya kolon ekliyoruz. Add column normalde 4 parametre alıyor ancak column type nullable olduğu için fonksiyon içinde 3 parametre görüyoruz.

Query panelinden fonksiyonu çağırıp ne döndürdüğüne bakalım. (Bunu contents argumanı ile yaptığına formula bardan dikkat edin)

= AIFunctions.Contents(){[Key = "CognitiveServices.DetectLanguagetext"]}[Data]

Çağırdığım fonksiyon bana Chai’nin hangi dilde olduğunu ISO kodu ile birlikte getirdi.

Şimdi rapor kanvasına gidip eklenen dil kolonlarını raporumda istediğim gibi kullanabilirim.

Diğer fonksiyonlar da yolda..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s