Lobe’da ML Model Oluşturma ve Power Apps’e Aktarma

Bu makalede Lobe’da geliştirilen bir ML modelin Power Apps’e aktarımından bahsedilmiştir.

Herkese merhaba,

Bugün Microsoft’un lowcode-nocode ML ürünü LOBE’da geliştirilen bir modelin Power Apps’e aktarımıyla ilgili bir yazı hazırladım.

Önce biraz Lobe

Lobe aslında 2018’de Microsoft’un satın aldığı bir San Fransisco’lu startup firması. Firmanın ürün geliştirmesi tamamlandıktan sonra 2022’de LOBE preview olarak çıktı karşımıza. Lobe, hem Windows hem de MAC işletim sistemilerinde kullanabileceğiniz bir masaüstü uygulama, machine learning modelleri geliştirmenize, yönetmenize, editlemenize yardımcı oluyor ve ücretsiz.

Lobe verinize göre doğru ML mimarisini seçip size uygun modeli kendisi seçiyor, size kalan label’lar ile modelin yüksek doğrulukta tahminleme yapmasını sağlamak. Şimdilik sadece imaj sınıflandırma yapabiliyor. Ancak yakın gelecekte diğer modelleri ve data tiplerini de destekleneceğini söyleyebilirim.

Şimdi demo bir ML model oluşturalım, demoda kullandığım resimler için şuraya bakabilirsiniz. Ben burdan otobüs ve bisiklet fotoğraflarını aldım. İkisini model’de etiketleyip modele öğreteceğim ve seçtiğim bir fotoğrafı test için kullanacağım.

Lobe’u indirdikten sonra uygulamayı açtğınızda varsa mevcut modellerinizin listelendiği ve yeni bir model oluşturabileceğiniz çok basit biz arayüzle karşılaşıyorsunuz.

Yeni proje diyorum ve içeriye yukarıda linkini verdiğim adresten indirdiğim resimleri import ediyorum. Herbir tag için en az 5 resim yüklemeniz gerekiyor. Power Apps’deki built-in modelde herbir tag için en az 15 resim girmemiz gerektiğini hatırlatmak isterim. Tag’leme Lobe’da daha hızlı ve kolay. Image classification’a datayı lokalinizden, kamera ile yakaladığınız ekran görüntülerinden sağlayabilirsiniz.

Toplamda 15 resmi etiketledikten sonra modelin kendi kendini train etmesini bekliyorum ve use ile kullanıma hazır. Power apps’de modellerin train sürelerini düşününce göreceksiniz ki Lobe bu işi gerçekten çok hızlı yapıyor. Tahminleme yüzdesi siz içeriye data besledikçe değişecektir ve ne kadar yüksekse modeliniz o kadar doğru sonuç verecektir.

Test imajımı sürükle bırakla bırakıyorum ve model bana resimde bisiklet olduğu sonucunu veriyor. Eğer yanlış tahmin yapsaydı kızmızı butonla düzeltme yapabilirdim. Daha fazla test ve resim yükledikçe model öğrenmeye devam edecektir.

Gelelim bu modeli Power Apps’e nasıl entegre edeceğimize. Bu çok basit.

Sol menüde yer alan import’u tıklıyorum ve gelen menüden Power Apps’i seçiyorum.

Burda dikkat etmeniz gereken modei hangi environment’da kullanacağınız. Doğru environment’ı seçmeniz modeli hem uygulamada kullanırken hem de power automate’de akışa eklerken önemli.

Export dediğimde modelin optimizasyonu için bir kere daha train edilip daha performanslı çalışmasını isteyip istemediğimizi soruyor. Optimize edip export edebilirim.

Şimdi Power Apps’de AI Builder modellerinin altında Lode’dan gelen train edilmiş ML modelimi görüyorum.

Modelin detaylarını görüntüleyebilirim.

Her ne kadar Lobe basit arayüzüyle herkesin kullanabileceği ve model geliştirebileceği bir uygulama olsada aslında daha az imajla daha hızlı train edilmiş modeller power apps’in içinde gömülü AI Builder’ın modelleri kadar tahminlemede henüz o kadar başarılı değil. Ancak geliştirilmeye devam ettiğini unutmayın!

Umarım faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s