Power Automate’de Doğal Dilde Akış Oluşturma

Herkese merhaba,

Bu yazımda Power Automate’in aylardır heyecanla beklediğim özelliğinden bahsedeceğim: doğal dilde akış oluşturma

Doğal dilde akış oluşturmak için istediğiniz akışı metin olarak yazmanız yeterli, Power Automate OpenAI Codex‘in yardımıyla metninizi koda çeviriyor ve sizin için akışı aksiyon ve trigger’larıyla beraber preview halinde düzenlenebilir bir şekilde sunuyor.

Akışı oluşturmadan önce dikkat etmemiz gereken birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Doğal dil desteği henüz preview‘da olan bir özellik ve şuan sadece USA bölgesi seçili environment‘larda İngilizce destekli olarak verilebiliyor. Dolayısıyla eğer environment’ınız USA bölgesinde değilse yeni bir environment oluşturmanız gerekmekte. Linkten nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Doğal dil desteği sadece bulut tabanlı akışlarda var ve henüz parametre algısı yok.

USA bölgesinde bir env.’da Create Flow ile akış oluşturmaya başlıyorum. Gideceğim adres;

Power Automate > Create Flow

Diğer bölgelerden farklı olarak ana sayfada “You describe it, AI builds it” ile doğal dil destekli akışı tıklıyorum. Eğer göremiyorsanız environment’ınızı kontrol edin lütfen.

Yukarıdaki bar’a oluşturmak istediğiniz akışı İngilizce yazabilirsiniz. Diğer dillerde (Almanca, İspanyolca gibi) çalışabildiğini ancak destek verilmediğinin altını çizelim. Benim akışım belirttiğim sharepoint listesindeki değişiklikleri Microsoft Teams’de belirttiğim ekip ve kanalda mesaj olarak almak şeklinde olacak.

Gelen akıştaki action ve trigger’ları kontrol ediyorum, doğru olduğunu düşünüyorsam-ki evet- Review Flow ile bağlantılarımı kontrol edeceğim diğer sayfaya geçebilirim. Eğer flow’daki adımların sizin akışınızla uymadığını düşünüyorsanız “dislike”a basabilir,

ve geri bildirim verebilirsiniz.

Bana önerdiği akış doğru olduğu için ben şimdi bağlantılarımın kontrolüne geçiyorum.

Flowda kullanılacak bağlantıların doğruluğundan emin olduktan sonra artık trigger’ları atamaya geçiyorum. Bu arada sağ panelde de akışın önizlemesini görebiliyorsunuz.

İlgili listeyi ve mesajın Microsoft Teams’de kimin adına gönderileceğini seçtikten sonra kanal ve ekip seçimlerinide tamamlıyorum.

Akışı save ile kaydedip test ediyorum.

ve böylece doğal dil desteği ile metin şeklinde yazdığım akışı test etmiş oluyorum.

Umarım faydalı olmuştur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s